Latvijai jāsamaksā 500 eiro kādam ieslodzītajam; cietumam rakstveidā viņam vēl jāatvainojas

© Kaspars Krafts/MN

Administratīvā rajona tiesa aprīlī likusi Ieslodzījuma vietu pārvaldei (IeVP) samaksāt 500 eiro kaitējumu kādam gara auguma ieslodzītajam saistībā ar nepareizu auguma mērījumu, lai saņemtu papildu ēdienu, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.

Spriedums liecina, ka IeVP iepriekš nolēma atzīt par prettiesisku kāda cietuma administrācijas rīcību, nenodrošinot kādam cietumniekam papildus pusi no dienas uztura normas, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. IeVP toreiz uzdeva cietuma administrācijai nekavējoties rakstveidā atvainoties vīrietim.

IeVP argumentēja, ka ieslodzītajiem, kuru augums pārsniedz 195 centimetrus (cm), ir tiesības pie dienas uztura normas papildus saņemt pusi no paredzētās dienas uztura normas.

Pieteicējam tika veikts atkārtots auguma mērījums, konstatējot, ka pieteicēja augums ir 195,9 cm nevis 192 cm, kā tika izmērīts iepriekš, un viņam tika piešķirta papildu uztura norma.

Ņemot vērā cietuma administrācijas sniegto informāciju, pieteicēja apgalvojums, ka viņam rupjā formā tika atteikts lūgums veikt atkārtotu auguma mērīšanu, neatbilst patiesībai un ir pieteicēja subjektīvs viedoklis bez pierādījumiem, secinājusi IeVP.

Pārvaldei nebija pamata apšaubīt cietuma administrācijas sniegto informāciju. Pieteicējam mutiski paskaidrots, ka tika veikta auguma mērītāja verifikācija, un ka pieteicēja auguma mērījumā bija tehniska kļūda.

Neraugoties uz minēto, pērn vīrietis vērsās Administratīvajā rajona tiesā par nemantiskā kaitējuma atlīdzināšanu. Viņš pieteikumā norādīja, ka sakarā ar nepareizu auguma mērījumu viņam bija liegta likumā paredzētā iespēja saņemt papildu uztura normu.

Vīrietis uzskatīja, ka nemantiskā kaitējuma atlīdzināšana tikai atvainošanās veidā nav iespējama. Vērtējot pieteicēja emocionālo stāvokli, kādā pieteicējs atradās, 81 dienu cenšoties pierādīt savu taisnību, pārvalde nevarot vadīties pēc pieņēmumiem.

Tiesa savā spriedumā secināja, ka pieteicējs jau sākotnēji kopš auguma mērījuma veikšanas bija norādījis, ka tas nav pareizs. Pieteicējs bija darījis visu, kas no viņa saprātīgi būtu sagaidāms, lai kaitējumu ātrāk novērstu.

Savukārt cietuma administrācija tikai pēc Veselības inspekcijas iesaistīšanās veica mērīšanas līdzekļa pārbaudi un atkārtotu pieteicēja auguma mērījumu. Cietuma administrācija ir nepamatoti vilcinājusies un tādējādi arī apzināti pieļāvusi, ka tolaik vēl iespējamā prettiesiskā rīcība tiek turpināta.

Tāpat cietuma administrācija apzināti prettiesisku rīcību pieļāvusi arī laikā, kad apzinājās, ka pieteicējam ir jānodrošina papildu uzturs, tomēr tas netika darīts.

Vienlaikus pārvaldes norādi, ka pieteicējs šajā laikā papildu uzturu varēja iegādāties par saviem personiskajiem līdzekļiem, tiesa uzskata par nepamatotu.

Ņemot vērā minēto, tiesa daļēji apmierināja vīrieša pieteikumu un nolēma uzlikt par pienākumu IeVP atlīdzināt viņam nemantisko kaitējumu 500 eiro. Pārējā daļā pieteikums noraidīts.

Valstij arī būs jāmaksā vīrietim 30 eiro lielā valsts nodeva saistībā ar tiesāšanos.

Latvijā

Kaļot nākotnes plānus par mājokļa iegādi ar hipotekārā kredīta atbalstu, bieži rodas daudz jautājumu. Kā zināt, kāda būs maksimālā kredīta summa, ko iespējams saņemt, un kā tā tiek aprēķināta? Atbildes uz šiem bieži uzdotiem jautājumiem skaidro Luminor bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Svarīgākais