Izveidots jauns pastaigu maršruts pa Jūrmalas vēsturisko centru Dzintariem

© MN

Jūrmalas Tūrisma informācijas centrs izveidojis jaunu pastaigu maršrutu "Dzintari. Aristokrātiskā Edinburga", aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Megija Parfilova.

Pastaigas laikā interesenti varēs ieraudzīt slaveno Latvijas arhitektu Eižena Laubes, Vilhelma Bokslafa un Konstantīna Pēkšēna projektētas ēkas, uzzināt dzelzceļa stacijas "Dzintari", Bulduru luterāņu baznīcas, Kristapa Morberga vasarnīcas vēstures līkločus, kā arī atklāt faktus par kādreiz populāriem, bet mūsdienās vairs neeksistējošiem objektiem - Helēnas Kēvičas pansiju, daktera M.Maksimoviča sanatoriju, atpūtas pili "Daile", kinoteātri "Dzintars" un sanatoriju "Baltija".

Maršruts ir aptuveni piecus kilometrus garš un pamatā ved pa asfaltētiem ceļiem, izņemot vienu posmu, kur gājēji varēs izvēlēties vai turpināt ceļu pa pludmali, vai pilsētas ielām. Kopumā maršrutā apkopoti 42 apskates objekti.

Dzintari ir viena no Jūrmalas pilsētas daļām, kas savulaik izveidojusies Bulduru muižas rietumu daļā, kas robežojas ar Majoru muižu. Par godu Lielbritānijas karalienes Viktorijas dēla Edinburgas hercoga Alfrēda precībām ar Krievijas ķeizara Aleksandra II meitu Mariju 1874.gadā, Bulduru muižas otrajā meža iecirknī izveidojušos vasarnīcu koloniju sāka dēvēt par Edinburgu.

Pastaigas maršruts sākas pie dzelzceļa stacijas "Dzintari". Līdz ar dzelzceļa līnijas Rīga-Tukums atklāšanu 1877.gadā arī Edinburgā tika ierīkota dzelzceļa stacija. Vēstures līkločos stacija piedzīvojusi vairākas nosaukuma un atrašanās vietas maiņas.

Tālāk pastaigā pa Edinburgas prospektu līdz pat Dzintaru prospektam redzamas apkaimes izcilākās arhitektūras pērles - vasarnīcas, dzīvojamās mājas un sabiedriski objekti.

Pastaigas noslēgumā maršruts aizved līdz vienai no populārākajām atpūtas vietām Dzintaros - Dzintaru mežaparku, kas atrodas starp Dzintaru prospektu un Edinburgas prospektu. 1976.gadā šeit pēc arhitekta Edgara Šēnberga projekta tika uzcelta spēļu un atrakciju pils "Daile", kas bija viena no nozīmīgākajām modernās arhitektūras celtnēm gan Jūrmalas, gan Latvijas kontekstā.

Jaunais maršruts papildina jau esošos sešus Jūrmalas pastaigu maršrutus - "Bulduri. No vāciešu citadeles līdz saviesīgas dzīves centram", "Dubulti. Radošās inteliģences centrs", "Vecdubulti. Vēsturiskais Jūrmalas centrs", "Buļļuciems. Ragakāpas dabas parka un liedaga harmonija", "Lielupe. Vēsturiskās arhitektūras pērles un ievērojamu personību likteņstāsti" un "Bulduri. Arhitektūras pērles Vecbulduros".

Svarīgākais