Neskatoties uz PMLP atteikumu, homoseksuāls Ganas pilsonis izcīna patvērumu Latvijā

© depositphotos.com

Administratīvā rajona tiesa aprīļa beigās pretēji Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) lēmumam uzdevusi valstij sniegt patvērumu Latvijā kādam homoseksuālam Ganas pilsonim, liecina publiski pieejamais tiesas spriedums.

Ganas pilsonis pērnvasar vērsās Valsts robežsardzē ar iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu Latvijā. Vīrietis norādīja, ka ir homoseksuāls un savā izcelsmes valstī Ganā tiek uzskatīs par draudu sabiedrībai. Viņš esot ticis diskriminēts, vajāts, fiziski un emocionāli ietekmēts.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde viņam atteica piešķirt bēgļa un alternatīvo statusu, turklāt pārvalde apšaubīja vīrieša apgalvojumus par viņa piederību Ganas LGBT+ kopienai.

Nepiekrītot pārvaldes lēmumam, vīrietis vērsās ar pieteikumu tiesā. Tiesai viņš argumentēja, ka Ganā tiek pārkāptas homoseksuālo personu tiesības, ko apliecinot šīs valsts informācijas avotos atrodamā informācija. Viņam Ganā neesot bijušas iespējas vēsties varas iestādēs pēc palīdzības, jo tās esot korumpētas. Tiesas skatījumā, PMLP situāciju Ganā izvērtējusi formāli un virspusēji, nepārbaudot lietas faktiskos apstākļus. Pārvalde bijusi informēta par to, ka par homoseksuālām attiecībām Ganā draud cietumsods, taču šis apstāklis netika ņemts vērā, pieņemot lēmumu pieteicēja lietā.

Tiesa, izvērtējot lietas materiālus, secinājusi, ka neesot objektīva pamata apšaubīt pieteicēja patvēruma lietas izskatīšanas gaitā sniegtās informācijas patiesumu. Tiesa pieteicēja stāstu par to, ka no Ganas viņš bijis spiests izbraukt, jo jutās vajāts viņa seksuālās orientācijas dēļ, uzskatīja par "konsekventu un līdz ar to arī ticamu".

"Izskatāmajā gadījumā ir pamats atzīt, ka izcelsmes valsts nevar nodrošināt pieteicējam aizsardzību pret iespējamo vajāšanu. Viendzimuma seksuālās attiecības starp pieaugušajiem Ganā ir nelikumīgas, kā arī, atbilstoši jaunajiem likuma grozījumiem, pat par LGBTQ+ grupu veidošanu vai finansēšanu draud potenciāli var draudēt cietumsods līdz pat pieciem gadiem, līdz ar to šī sprieduma sastādīšanas brīdī tiesai nav objektīvā pamata uzskatīt, ka Gana vai tās tiesībsargājošās iestādes varētu nodrošināt pieteicējam aizsardzību," teikts spriedumā.

Tiesa apmierināja vīrieša pieteikumu un uzdeva PMLP mēneša laikā pieņemt lēmumu par bēgļa statusa piešķiršanu.

Jau ziņots, ka 2023.gada vasarā Administratīvā rajona tiesa pretēji PMLP lēmumam uzdeva valstij sniegt patvērumu Latvijā kādam homoseksuālam Krievijas pilsonim. Savukārt 2019.gada februārī Administratīvā rajona tiesa pretēji PMLP lēmumam uzdeva piešķirt bēgļa statusu Latvijā kādam Libānas pilsonim, kurš dzimtenē ticis vajāts seksuālās orientācijas dēļ.

Svarīgākais