Kultūras darbinieki apsver iespēju 18.novembrī rīkot klusēšanas akciju

Latvijas Radošo savienību padome apsver iespēju 18.novembrī rīkot klusēšanas akciju, lai protestētu pret nākamā gada budžetā plānoto būtisko līdzekļu samazinājumu kultūrai.

Aicinājums adresēts visiem māksliniekiem, radošo profesiju un industriju pārstāvjiem, kultūras iestāžu darbiniekiem un vadītājiem, mākslas un kultūras priekšmetu pedagogiem un pasniedzējiem, bet it īpaši tiem māksliniekiem, kas uzaicināti "izklaidēt varas politisko eliti" 18.novembra pasākumos visā Latvijā.

"Visā Latvijā šobrīd tiek vākti iedzīvotāju paraksti, lai aizstāvētu kultūru, iespēju iegūt Latvijā augstāko izglītību, nodarboties ar lauksaimniecību, ārstēties slimnīcās un apmeklēt skolu sasniedzamā attālumā no dzīves vietas. Latvijas politiķus šīs Latvijas pilsoņu aktivitātes neaizsniedz, viņi tās nedzird - jo vairāk parakstu vākšanas kampaņu, jo mazāks to iedarbības spēks," teikts aģentūras LETA rīcībā nonākušā aicinājuma projektā.

Tiek norādīts, ka varas partiju prioritāšu sarakstā kultūra ir pēdējā vietā. "Tādējādi Latvijas varas pārstāvji parādījuši savu attieksmi pret kultūru, kas ir nācijas pastāvēšanas pamats. Bet nācija ir valsts pastāvēšanas pamats, vismaz līdz šim tā Eiropā ir bijis," rakstīts aicinājuma projektā.

Ja Kultūras ministrijas plānos 2010.gada budžetā finansējumu kultūrai paredzēts samazināt par 20% attiecībā pret 2009.gada budžetu, tad Finanšu ministrijas sagatavotie priekšlikumi paredzot finansējumu kultūrai samazināt par 64%.

"Tā vietā, lai paredzētu reformas nozarē un prasītu to īstenošanu, lai veicinātu nozares attīstību, vienīgais instruments, ko gatavojas lietot vara, ir finansējuma neaptverama samazināšana, liekot visām kultūras, mākslas un kultūrizglītības jomām iesaldēties vai pašlikvidēties," uzskata aicinājuma projekta izstrādātāji.

"Lai gan varas pārstāvji ir atklāti pateikuši - kultūrai nav vērtības, ir vismaz viena diena gadā, kad viņi paši to patērē, proti, valsts svētkos, tāpēc aicinām visus piedalīties klusēšanas akcijā - nespēlēt, nedziedāt, nedejot, nerunāt dzeju varas pārstāvjiem par godu un prieku," teikts aicinājumā.

Kultūras darbinieki tiek mudināti uz nevardarbīgās pretošanās akciju - nepagodināt ar savu klātbūtni oficiālās svētku pusdienas un vakariņas, neatvērt varai durvis uz muzejiem, mākslas galerijām, teātriem, bibliotēkām, koncertzālēm, operu, atteikties no kultūras lappusēm preses izdevumos, ja tādi iznāktu 18.novembrī, un kultūras raidījumiem televīzijā un radio, parādīt varas pārstāvjiem, kāda izskatās Latvijas valsts bez kultūras.

"Svinēsim svētkus ģimenē un draugu lokā, bet - neizdabājot varai un politiķiem, kuri par mums ir gatavi aizmirst, līdzko svētki vai priekšvēlēšanu kampaņas beigušās. Pretosimies un paudīsim savu attieksmi šogad, pēc gada var būt par vēlu," teikts aicinājuma projektā.

Kultūras ministrs Ints Dālderis (TP) atzīst, ka radošo profesiju pārstāvju uztraukums ir pamatots - situācija šobrīd ir smaga, un vēl lielāks finansējuma samazinājums, nenoliedzami, radītu apdraudējumu kultūrai kā nācijas identitātei un Latvijas valsts pastāvēšanas pamatam.

Taču kultūras ministrs nepauž atbalstu šādai akcijai, kas, iespējams, vēl vairāk pasliktinātu no valsts budžeta finansēto kultūras iestāžu jau tā slikto finansiālo situāciju.

"Es nedomāju, ka būtu pareizi tādējādi pazaudēt papildu ieņēmumus, kas tradicionāli tiek gūti no biļešu pārdošanas valsts svētku pasākumu apmeklētājiem," uzskata Dālderis.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.