Tiesībsargs komentējis bijušā Jelgavas novada mēra Lasmaņa rīcību

© Ekrānšāviņš no Youtube

Tiesībsargs konstatējis neētisku, aizvainojošu, cieņu pazemojošu un uz vardarbību vērstu komunikāciju, tostarp nevēlamu seksuāla rakstura verbālu komunikāciju, un bosingu no bijušā Jelgavas novada domes priekšsēdētāja Madara Lasmaņa (LA) puses, aģentūrai LETA pavēstīja Tiesībsarga biroja pārstāvis Edgars Lākutis.

Tiesībsargs izskatīja pārbaudes lietu, kuras pamatā bija kādas Jelgavas novada pašvaldības darbinieces iesniegums par ilgstošu un sistemātisku bosingu, neētisku komunikāciju un rīcību gan pret viņu, gan citiem domes darbiniekiem no Lasmaņa puses. Izskatot pārbaudes lietu, tiesībsargs ņēma vērā arī papildus saņemto Jelgavas novada pašvaldības darbinieku kolektīvo iesniegumu, kuru bija parakstījuši 38 darbinieki un kas saturēja iesniedzējas apgalvojumus apliecinošu un vienlaikus pastiprinošu papildu informāciju.

Tiesībsargs konstatēja neētisku, aizvainojošu, cieņu pazemojošu un uz vardarbību vērstu komunikāciju, tostarp nevēlamu seksuāla rakstura verbālu komunikāciju, un bosingu no domes priekšsēdētāja puses. Tiesībsargs atzina, ka komunikācijas stils, valoda un izturēšanās iesniedzējas aprakstītajās un ar audioierakstiem apstiprinātās situācijās ir nesavietojama ar pašvaldības domes priekšsēdētāja amatam atbilstošu komunikācijas kultūru un saskarsmes prasībām. Šāda komunikācija pārkāpj ne tikai pašvaldības iekšējās morālās un ētiskās normas, bet arī sabiedrībā pieņemtās normas un aizskar ar Satversmi aizsargāto cilvēka cieņu un godu.

Tiesībsargs konstatēja faktus un apstākļus, kas kopumā liecina, ka domes priekšsēdētājam nebija vēlēšanās veidot lietišķu, konstruktīvu un uz sadarbību orientētu profesionālo sadarbību ar iesniedzēju un apliecina viņa vēlmi atbrīvoties no viņas kā no nevēlamas darbinieces.

Ņemot vērā pārbaudes lietā secināto, tiesībsargs aicināja Jelgavas novada pašvaldības domes deputātiem vērtēt Lasmaņa kā domes priekšsēdētāja uzvedību un rīcību Ētikas komisijā atbilstoši pašvaldības ētikas normām. Lasmanis gan 3.aprīlī jau bija nolēma atkāpties no amata, lēmumu pamatojot ar apgalvojumu, ka Jelgavas novada deputāti jau esot "vienojušies par jaunas koalīcijas izveidi un jauna mēra izvēli".

Lasmanis par atkāpšanos paziņoja aptuveni stundu pirms Jelgavas novada domes sēdes, kurā bija paredzēts skatīt septiņu deputātu pieprasījumu atbrīvot viņu no amata.

Atsevišķi pašvaldības politiķi un amatpersonas pieprasīja vērtēt Lasmaņa rīcību, Budžeta komisijā līdztekus sēdes vadīšanai pievēršoties kādas sievietes kājām. Pašvaldības izpilddirektore Līga Lonerte (LZS) aicināja pašvaldības deputātus vērtēt, viņasprāt, ētikas dabas pārkāpumu domes priekšsēdētāja rīcībā, izsūtot viņiem video no komisijas 13.marta sēdes. Izpilddirektore deputātiem paudusi, ka, viņasprāt, Lasmaņa rīcībā ir saskatāmi būtiski pārkāpumi. Viņa pie deputātiem vērusies pēc administrācijas darbinieku celtās trauksmes.

Lasmanis arī bija rosinājis atbrīvot no amata Lonerti pēc tam, kad viņa un domes deputāti nāca klajā ar aicinājumu vērtēt viņa pievēršanos sievietes kājām kādā domes komisijas sēdē.

Pieprasījumu vērtēt Lasmaņa rīcību parakstīja četri Latvijas Zemnieku savienības deputāti - domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola, Lolita Duge, Juris Lavenieks un Juris Razživins, un trīs no Latvijas Reģionu apvienības saraksta ievēlētie deputāti - Dainis Liepiņš, Vidmants Rinkuns un Dina Tauriņa.

Svarīgākais