Bērniem un jauniešiem ar uzvedības grūtībām būs pieejami sociālās rehabilitācijas pakalpojumi

© pixabay.com

Ar Labklājības ministrijas iniciatīvu (LM) augustā tiks sākts jauns valsts finansēts sociālās rehabilitācijas pakalpojums "FOrMA", kas tiek veidots, lai sniegtu atbalstu bērniem, kuri ir cietuši no vardarbības un kuriem ir izveidojušās uzvedības grūtības, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Ministrijā norāda, ka sabiedrībā ir arī bērni ar uzvedības grūtībām, kuriem esošajā sociālo pakalpojumu ietvarā līdz šim nav izdevies palīdzēt. Nereti šādi bērni nonāk valsts sociālās aprūpes centros vai pat ieslodzījuma vietās. Bieži tie ir bērni, kuri pagātnē piedzīvojuši psiholoģiskās traumas un pamestību, kā arī nespēj kontrolēt impulsus. Šo bērnu uzvedības grūtības ir tik izteiktas, ka pat specializētiem aprūpētājiem trūkst prasmju un pieredzes, lai sekmīgi risinātu šo bērnu situācijas.

Paredzēts, ka "FOrMA" būs vēl viens solis pretim sabiedrībai, kurā katrs bērns tiek pieņemts un atbalstīts. Pakalpojuma mērķis ir attīstīt piecus līdz 13 gadus veciem bērniem vecumposmam vajadzīgās regulācijas prasmes, lai nākotnē viņi varētu pilnvērtīgi funkcionēt ģimenē, skolā un sabiedrībā.

Ministrijā skaidro, ka bērniem, kuri cīnās ar uzvedības un emocionālām grūtībām, tiks padziļināti izvērtēti šo grūtību cēloņi, nodrošināta efektīva palīdzība un atbalsts, tai pašā laikā bērna prombūtnes laikā mērķtiecīgi strādājot ar bērna dabisko vidi - ģimeni, aizbildni vai audžuģimeni, kas nozīmē arī ciešu sadarbību ar pašvaldībām.

Pakalpojumu bērns varēs saņemt, iesaistoties pašvaldību sociālajiem dienestiem. Programmas tiks veidotas, balstoties uz individuālu pieeju katram bērnam un sadarbībā ar augsti kvalificētiem speciālistiem.

Pakalpojums tiek veidots, adaptējot vienu no Lielbritānijā pierādījumos balstītām praksēm "The Mulberry Bush School". Tā izveidi un darbību īstenos nodibinājums "Allažu bērnu un ģimenes atbalsta centrs".

Pilotprojektā pakalpojums tiek veidots un nodrošināts LM sociālās rehabilitācijas pakalpojumu programmas robežās no valsts budžeta līdzekļiem.

Svarīgākais