Lieta par degmaisījuma iemešanu Latvijas Okupācijas muzejā izmeklētājus aizvedusi līdz Daugavgrīvas cietumam Daugavpilī. LTV raidījums “De facto” vēsta, ka uzbrukums muzejam varētu būt organizēts tieši no ieslodzījuma vietas.
Tiek izmeklēta versija, ka tā bijusi Krievijas sarīkota diversija. Līdzīgi kā citos Krievijas interesēs veiktos kaitniecības un spiegošanas gadījumos arī šajā lietā izpildītāji vervēti “Telegram” mobilajā lietotnē.
Februāra beigās Okupācijas muzejam ar āmuru izsita logu un direktores kabinetā iemeta degmaisījumu. Pēc pāris dienām aizturēja un apcietināja iespējamos vaininiekus. Viņi jau iepriekš bijuši tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā saistībā ar narkotikām. Iespējamais dedzinātājs ir Valentīns Razmerica. Viņš esot piekritis Vitālija Lukjanoviča piedāvājumam iemest muzejā “Molotova kokteili”. Noziegumu atbalstījusi Lukjanoviča dzīvesbiedre Marija Dzene.
“De facto” rīcībā nonākusi neoficiāla informācija, kas apliecina, ka uzbrukums, iespējams, organizēts no cietuma, izmantojot saziņas mobilo aplikāciju “Telegram”.
Ir aizdomas, ka viens no ieslodzītajiem ar “Telegram” starpniecību piedāvājis Lukjanovičam atrast personas, kuras par naudu varētu uzbrukt muzejam.
“Es diemžēl nevarēšu jums neko sīkāk komentēt par šiem notikumiem, bet attiecībā uz problemātiku, kas saistās ar sakaru līdzekļu nokļūšanu pie ieslodzītajiem, tas nav jauns fenomens. Tā ir realitāte, arī citur. Ar to jācīnās,” pauž iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).
Statistika liecina, ka nelegālā telefonu aprite ieslodzījuma vietās joprojām ir aktuāla problēma. To rakstiskā atbildē atzīst arī Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Pērn kopumā cietumos izņemti 1746 mobilie telefoni, šogad pirmajos trīs mēnešos - 452. Mobilos telefonus gan met pāri ieslodzījuma vietu nožogojumam, gan cenšas slepus ienest.
Valsts policijas kriminālprocesā par uzbrukumu Okupācijas muzejam divas personas joprojām ir apcietinātas, savukārt trešajai - sievietei, ņemot vērā izmeklēšanā noskaidroto, apstākļus un riskus, drošības līdzeklis mainīts uz tādu, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu, informēja policijā.
Saziņas vietni “Telegram” pēdējos gadus Krievija arvien biežāk izmanto potenciālo spiegu un kaitnieku vervēšanai. VDD analīze liecina, ka Krievijas specdienestu pārstāvji šo platformu izmanto tiešai personu uzrunāšanai, piedāvājot par naudu veikt noteiktus uzdevumus.