Lietuvā aizturētas deviņas personas aizdomās par ES subsīdiju izkrāpšanu Covid-19 laikā

© Vladislavs Proškins / F64

Eiropas Prokuratūras (EPPO) veiktā izmeklēšanā Lietuvā par Eiropas Savienības (ES) subsīdiju pretkovida līdzekļu ražošanai izkrāpšanu tiek turēti aizdomās deviņi cilvēki, piektdien paziņoja EPPO.

Tā pavēstīja, ka izmeklēšanas gaitā Viļņā pagājušajā nedēļā veiktas 40 kratīšanas un aizturētas deviņas personas, no kurām divas paturētas apcietinājumā.

Izmeklēšana notiek par krāpniecību saistībā ar četru miljonu eiro subsīdijām ES līdzfinansētos projektos.

Atklāts, ka aizdomās turētie mēģināja krāpnieciskā ceļā iegūt ES un Lietuvas līdzekļus no 2014.-2020.gada ES investīciju programmas, divu kompāniju vārdā iesniedzot četrus projektus Lietuvas Inovāciju aģentūrā. Viena no projektiem mērķis bija ražot preces Covid-19 izplatības ierobežošanai, arī dezinfekcijas šķidrumus un personīgās aizsardzības līdzekļus. Pārējo trīs projektu mērķis bija uzstādīt jaunas iepakojuma ražošanas līnijas un aprīkojumu, lai palielinātu uzņēmumu ražīgumu.

Izmeklēšanā konstatēts, ka aizdomās turētie krāpšanas maskēšanai izmantoja astoņas kompānijas, no kuriem dažas neveic nekādu ekonomisko darbību. Pēc projektu apstiprināšanas aizdomās turētie izmantoja saistītus uzņēmumus un imitēja savstarpējus darījumus, tādējādi slēpjot nepieciešamo iekārtu iegādes patieso vērtību un mākslīgi palielinot to cenu

Šādi rīkojoties, aizdomās turētie ieguva vairāk nekā četrus miljonus eiro, kas ir vairāk nekā projektu aprīkojuma izmaksas.

Izmeklēšanas pasākumus veica Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienests (FNTT). Kratīšanās tika izņemti dokumenti un citi pierādījumi, kā arī vairāk nekā 20 000 eiro skaidrā naudā. Tika arestēti arī aizdomās turēto bankas konti un vairāki aktīvi, tostarp nekustamais īpašums.

Divi no aizdomās turētajiem paliks pirmstiesas apcietinājumā. Divi citi aizdomās turētie arī turpmāk būs policijas uzraudzībā, izmantojot elektroniskās izsekošanas ierīces. Pārējiem pieciem ir aizliegts mainīt dzīvesvietu.

Ja tiesa aizdomās turētos atzīs par vainīgiem, viņiem draud līdz astoņu gadu cietumsods.

EPPO ir neatkarīga ES prokuratūra, kas izmeklē noziegumus pret ES finanšu interesēm.