Otrdiena, 21.maijs

redeem Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs

arrow_right_alt Latvijā

Nekustamā īpašuma cenu kāpumu tuvākajā laikā sagaida aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju

© pexels.com

Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu nākamo 12 mēnešu laikā šobrīd prognozē 49,2% Latvijas iedzīvotāju, kas ir nedaudz mazāk, salīdzinot ar rudens aptauju, informē "SEB bankas" pārstāvji, atsaucoties uz SEB Mājokļu cenu indikatoru.

Savukārt mājokļu cenu krituma prognozētāju īpatsvars palicis gandrīz nemainīgs un veido 13,4%.

Neitrāli noskaņoto iedzīvotāju daļa, tas ir tie, kuri pieļauj, ka mājokļu cenas tuvākā gada laikā nemainīsies, šobrīd veido 25,8%, kas ir mazliet vairāk nekā pērn rudenī. Savukārt 11,5% respondentu nav konkrēta viedokļa par nekustamā īpašuma cenu iespējamām izmaiņām.

Visaugstākais mājokļu cenu pieauguma prognozētāju īpatsvars joprojām saglabājas Zemgalē - 73%, kas ir ne tikai augstākais procents, salīdzinot ar pārējiem reģioniem, bet arī pieaugums par 10 procentpunktiem kopš rudens aptaujas.

Seko Latgale, kur nekustamā īpašuma sadārdzinājumu sagaida 58% iedzīvotāju, Kurzeme (46,5%) un Vidzeme (44,7%). Savukārt vismazāk to, kuri sagaida cenu pieaugumu, ir Rīgas reģionā - 43,1%.

Visvairāk to, kuri prognozē nekustamā īpašuma cenu samazināšanos, šoreiz ir Vidzemē un Rīgas reģionā - apmēram 16,5% aptaujāto.

SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība - starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu - šogad pavasarī ir mazliet zemāka, nekā pērn rudenī un veido 38,2 punktus.

Analizējot respondentu atbildes dažādās sociālekonomiskajās grupās, secināts, ka visvairāk nekustamā īpašuma cenu kāpuma sagaidītāju ir starp iedzīvotājiem vecumā no 25 līdz 34 gadiem - apmēram 55%, kā arī vecumā no 18 līdz 24 - 54%. Tāpat līdzīgi noskaņoti ir studenti (65,5%), mājsaimnieces (57,5%) un uzņēmēji (56,2%).

Vismazāk to, kuri sagaida, ka nekustamais īpašums kļūs dārgāks, ir starp augstāka un vidēja līmeņa vadītajiem (36,8%).

Ienākumu ziņā visvairāk to, kuri prognozē cenu kāpumu, ir starp zemu un vidēju ienākumu saņēmējiem - attiecīgi 59% un 53%. Starp augstu un vidēji augstu ienākumu saņēmējiem ir arī visvairāk to, kuri sagaida nekustamā īpašuma vērtības kritumu - attiecīgi 28% un 31%.

Tas, ka ziemas laikā gaidas attiecībā uz nekustamā īpašuma tirgu ir nedaudz nosēdušās, ir saprotams, skaidro "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis. Aizvadītais periods daudzām mājsaimniecībām bija gana izaicinošs un pazīmes par ekonomikas atgūšanos gada sākumā bija ļoti nepārliecinošas, tirgū dominēja zema aktivitāte.

No otras puses, ekonomists atzīst, ka, izvairoties no lieliem satricinājumiem, kopējās gaidas par tālāku cenu pieaugumu ir saglabājušās visai augstā līmenī, tostarp salīdzinot ar to izmaiņām kaimiņvalstīs. Tomēr Gašpuitis norāda, ka augstais cenu pieauguma gaidu līmenis nenorāda uz strauju aktivitātes atgriešanos tirgū. Indeksa optimismu ceļ grupas, kuru iesaistīšanās tirgū ir maz ticama, tās drīzāk atspoguļo uztveri par kopējās dārdzības straujo kāpumu.

"Respektīvi, respondenti, kas ir optimistiskāki nekā vidēji, ir ar pamatizglītību, zemiem ienākumiem un dzīvo laukos. Savukārt daudz piezemētāks vērtējums ir rīdziniekiem, vidēja vai augstāka līmeņa vadītājiem ar augstiem ienākumiem. No tā izriet secinājums, ka nekustamā īpašuma tirgū turpināsies pozitīva, bet ne strauja virzība, un cenu atkopšanās būs lēnīga," skaidro Gašpuitis.

Aptauja veikta 2024.gada martā sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi aptaujāti 1004 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.