Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) secinājumi un ieteikumi Latvijas ekonomikas izaugsmes veicināšanai pilnībā sakrīt ar valdības rīcībpolitiku, ceturtdien jaunākā OECD ekonomikas pārskata par Latviju prezentācijā atzina ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).
Ministrs norādīja, ka OECD pārskatā rodamie secinājumi par galvenajiem šķēršļiem un iespējām Latvijas konkurētspējai un izaugsmei pilnībā sakrīt ar Ekonomikas ministrijas un valdības redzējumu un rīcībpolitiku.
Valainis uzsvēra, ka nepietiekama finanšu pieejamība investīcijām, nepilnīga konkurence banku sektorā, administratīvais slogs, īpaši būvniecībā, kvalificēta darbaspēka trūkums - tie visi ir virzieni, kuros valdība ir enerģiski sākusi darbu.
"Esmu pārliecināts, ka šis darbs vainagosies panākumiem un jau tuvāko gadu laikā Latvija izvirzīsies par izaugsmes līderi Baltijas reģionā, apsteidzot mūsu kaimiņus," teica Valainis.
Pandēmijas un kara Ukrainā radīto seku dēļ Latvijā pēdējos gados līdzīgi kā citās valstīs novērojama ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, tāpēc OECD Latvijai rekomendē paātrināt reformas, stiprināt valsts finanšu un publisko pakalpojumu kvalitāti, kā arī veicināt investīcijas, lai nodrošinātu ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi un uzlabotu iedzīvotāju dzīves līmeni.
Vienlaikus OECD eksperti atzinuši, ka publisko pakalpojumu digitalizācija Latvijā ir ievērojami uzlabojusies, kā rezultātā būtiski samazinājies administratīvais slogs. Plaša fiskālā telpa ir nodrošinājusi spēcīgu atbalstu mājsaimniecībām un uzņēmumiem pandēmijas un enerģētikas krīzes laikā. Savukārt inflācijas samazināšanās zemāku enerģijas un pārtikas cenu dēļ un nominālās algas pieaugums veicinās reālo ienākumu un privātā patēriņa pieaugumu 2024. un 2025.gadā.
Tie ir galvenie secinājumi jaunākajā OECD veidotajā Ekonomikas pārskatā par Latviju, kas ceturtdien, 25.aprīlī, tika prezentēts ministriju, sociālo partneru, akadēmiskās vides, nevalstisko organizāciju, ārvalstu vēstniecību, kā arī citu institūciju pārstāvjiem, Latvijas vadošajiem ekonomistiem un uzņēmējiem.
OECD Ekonomikas pārskats ir neatkarīga, uz faktiem balstīta analīze par Latvijas tautsaimniecības attīstību un reformu īstenošanas progresu, savukārt OECD ekspertu sniegtās rekomendācijas kalpo par kvalitatīvu un labu "rokasgrāmatu" politikas veidotājiem Latvijas ekonomikas ilgtspējīgākas izaugsmes nodrošināšanai.