VIDEO. Kā klājas stārķiem sniegotā ligzdā?

© pixabay.com

Ar tiešraides kameru aprīkotajā balto stārķu ligzdā, kas uzvīta uz AS "Sadales tīkls" elektroapgādes balsta, izdētas jau piecas olas. Stārķu pāris Mamma un Tuks tās cītīgi perē, spītējot sniegotajiem un vējainajiem laikapstākļiem, vēsta "Sadales tīkls"

Pirmdiena nākusi ar sniega segu, kas fiksēta daudzviet valsts teritorijā. Arī skats uz ligzdu nav omulīgs - tiešraides skatītāji vēl putniem izturību un cer uz drīzu laikapstākļu uzlabošanos.

Lai arī šodien meteorologi prognozē lielu nokrišņu daudzumu, gaisa temperatūra gaidāma +1…+8° robežās, kas nozīmē, ka sniegs ātri vien nokusīs. Turklāt, atbilstoši šā brīža prognozēm, nedēļas izskaņā gaisa temperatūra vietām varētu uzkāpt pat līdz +20°. Tas ļauj cerēt, ka laikapstākļi drīzumā uzlabosies, pārāk neapgrūtinot putnu barošanās iespējas.

Pirmo olu Mamma izdēja otrajā aprīļa nedēļā, bet turpmākās nedēļas laikā izdētas vēl četras. Ligzdā svēteļu pāris iekārtojies aprīļa sākumā.

Svēteļu dabiskā ligzdošanas vieta ir koki, kuru zari vai nolūzušu stumbru galotnes spēj noturēt ligzdas smagumu (tās svars var būt pat vairāk nekā 500 kg). Ņemot vērā to, ka kokus ar ligzdas būvēšanai piemērotu zarojumu atrast nav tik viegli, baltie stārķi izvēlas elektrības stabus kā cilvēka veidotu un sev piemērotu alternatīvu dzīves vietu. Pašlaik uz elektroapgādes balstiem ligzdo teju 80% balto stārķu populācijas Latvijā.

Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, "Sadales tīkls" zemsprieguma elektrotīklā, kur drošības apsvērumi pieļauj, uzstāda metāla ligzdu pamatnes. Savukārt, konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties - ārpus stārķu ligzdošanas sezonas.

Svarīgākais