Ceturtdiena, 30.maijs

redeem Lolita, Vitolds

arrow_right_alt Latvijā

Ekonomikas ministrs: Filmu nozare var būt mierīga

© Dmitrijs Suļžics / F64

Filmu nozare var būt mierīga, jo atbalsta programma turpināsies tāda pati kā līdz šim, šodien pēc koalīcijas sanāksmes pauda ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS), kura pārraudzībā ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), kas uzrauga īpašu atbalsta programmu ārvalstu kino ražotājiem, kas izvēlas filmas un seriālus uzņemt Latvijā.

TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka ir apdraudēta ārvalstu kino uzņemšana Latvijā, jo Finanšu ministrija (FM) vēlas mainīt nosacījumus atbalsta sistēmai.

Valainis sacīja, ka visas domstarpības ir izrunātas ar FM un atbalsta sistēma nemainīsies.

"Mēs joprojām būsim pievilcīgākais galamērķis filmu industrijai reģionā, par ko mēs ilgus gadus esam cīnījušiem, un tā arī to turpināsim," uzsvēra politiķis.

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) atzīmēja, ka valdība vēl šonedēļ meklēs risinājumus, lai iesāktais darbs varētu turpināties.

Premjerministre uzskata, ka labais darbs, kas ir līdz šim ieguldīts, lai konkurences apstākļos piesaistītu ārvalstu filmu pārstāvjus Latvijā, ir jāturpina. Siliņas ieskatā, Latvija ir izkonkurējusi daudzas citas valstis, kas tāpat cīnās par kino industrijas pārstāvju ienākšanu viņu valstī.

"Progresīvo" politiķe Antoņina Ņenaševa uzsvēra, ka LIAA atbalsta programma noteikti jāturpina, jo tā ir "uzņēmusi jaunus apgriezienus", kas nākotnē nesīs pienesumu Latvijas ekonomikai.

Kā ziņots, Eiropā daudzās valstīs ir radītas īpašas atbalsta programmas, kas filmu veidotājiem jau pēc filmēšanas beigām ļauj atgūt daļu no iztērētās naudas.

TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka Latvijā patlaban eksistējošā sistēma paredz, ka LIAA gada sākumā vēršas FM un Ministru kabinetā, lai valsts budžetā rezervētu konkrētu summu, ko starptautisko kino projektu filmētājiem atmaksās, kad viņi darbu būs pabeiguši un naudu Latvijā iztērējuši. Valsts ieguvums vienmēr esot lielāks, proti, valsts budžets ieņem vairāk, nekā tiek iztērēts atbalsta maksājumos.

Decembrī LIAA izskatījusi un atbalstījusi septiņus jaunus Latvijā filmējamu ārvalstu filmu projektus. Tos iesniedz vietējie kino producenti, kas atraduši un uz Latviju pierunājuši braukt strādāt ārvalstu kolēģus.