Otrdiena, 28.maijs

redeem Vilhelms, Vilis

arrow_right_alt Latvijā

Latvijā arvien biežāk cilvēki iet bojā no narkotiku pārdozēšanas

© Dāvis Ūlands / F64

Latvijā pieaug narkotisko vielu pārdozēšanas gadījumu skaits, aģentūru LETA informēja Veselības ministrija (VM), atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) provizoriskajiem datiem par 2023. gadu.

Pēdējo gadu laikā ievērojami pieaudzis nāves gadījumu skaits, kas saistīts ar jauno sintētisko narkotisko vielu lietošanu un to pārdozēšanu. Šie gadījumi nereti esot saistīti ar to, ka personas baidās vērsties pēc palīdzības, baidoties no kriminālatbildības, skaidro SPKC. Tāpēc Saeimā pieņemšanai tiek virzīti grozījumi Krimināllikumā, kas paredz atbrīvot no kriminālatbildības personas, kuras sniedz vai organizē palīdzību narkotiku lietotājiem pārdozēšanas gadījumā.

Trešdien Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padome apsprieda risinājumus, kas sekmētu palīdzības sniegšanu gadījumos, kad pārdozētas narkotiskās vielas.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) un padomes locekļi bija vienisprātis, ka svarīgi ir sniegt atbalstu bērniem un jauniešiem, kas pieķerti lietojam narkotikas.

Būtu jākoncentrējas uz profilaksi un prevenciju, uzlūkojot narkotiku lietošanu kā slimību, kas jāārstē.

Padome konceptuāli atbalstīja priekšlikumu par nepilngadīgas personas atbrīvošanu no kriminālatbildības par narkotisko vai psihotropo vielu lietošanu, vienlaikus saglabājot administratīvo atbildību. VM sadarbībā ar Tieslietu ministriju izstrādās grozījumu "Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likumā" projektu.

Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes uzdevums ir koordinēt valsts pārvaldes iestāžu, pašvaldību un nevalstisko organizāciju darbību narkotisko un psihotropo vielu, kā arī prekursoru nelegālās aprites un narkotiku lietošanas novēršanā un ierobežošanā.