Sestdiena, 13.aprīlis

redeem Egils, Egīls, Nauris

arrow_right_alt Latvijā

Rinkēvičs par potenciālo ārlietu ministru: Svarīgi, lai kandidāts varētu bez gara ieskrējiena ķerties pie lietām.

© Ģirts Ozoliņš / F64

Ņemot vērā politisko un juridisko situāciju, Krišjāņa Kariņa (JV) lēmums atkāpties no ārlietu ministra amata ir saprotams, otrdien pēc tikšanās ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (ZZS) žurnālistiem uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Viņš atzīmēja, ka tradicionāli Ministru prezidenti ar Valsts prezidentu apspriež gan ārlietu, gan aizsardzības ministra amata kandidātus. Pēc Rinkēviča paustā, tā ir pareiza prakse, jo Valsts prezidentam saskaņā ar Satversmi ir diezgan daudz pienākumu gan ārpolitikā, gan aizsardzības politikā. Valsts prezidents arī norādīja, ka situācija trešdien, 3.aprīlī, Rīgas pilī tiks pārrunāta ar premjeri Eviku Siliņu (JV).

Runājot par kritērijiem jaunā ārlietu ministra izvēlei, Rinkēvičs sacīja, ka vienmēr svarīgākais ir bijusi kandidāta pārliecība par pamatlietām Eiropas vērtību, ģeopolitisko jautājumu un drošības politikas ziņā. No svara ir kandidāta redzējums par to, kas valstij būtu jādara drošības stiprināšanā un Eiropas Savienības jautājumos.

"Ņemot vērā situāciju pasaulē un reģionā, svarīgi, lai kandidāts varētu bez gara ieskrējiena ķerties pie lietām. Tikai neprasiet, ko es saprotu ar "garu ieskrējienu". Ne jau pāris mēneši, bet pāris nedēļas jebkuram cilvēkam, stājoties pie amata pienākumu pildīšanas, ir vajadzīgi, lai saprastu, kādas ir aktuālās lietas un darāmie darbi," teica Valsts prezidents.

Viņaprāt, tam ir jābūt cilvēkam ar zināmu izpratni par ārpolitiku un politiskajiem procesiem. Rinkēvičs uzsvēra, ka ar premjeri vēl nav pārrunājis, kādā veidā process tiks organizēts, taču viņš pauda saprati, ka vēlme ir nekavēties ar jaunā ministra amata kandidāta apstiprināšanu Saeimā un darīt to maksimāli ātri.

Jautāta, vai koalīcijas partneru vidū ir apspriesti iespējamie kandidāti uz ārlietu ministra amatu, Saeimas priekšsēdētāja norādīja, ka tas nav izdarīts, jo bijušas Lieldienu brīvdienas. Mieriņa pieļāva, ka, atsākot darbu pēc brīvdienām, 8.aprīlī iecerētajā Sadarbības sanāksmes sēdē šis jautājums tiks pārrunāts.

"Svarīgi, ka "Jaunā vienotība" pati arī izvirza nākamo ārlietu ministra amata kandidātu, lai tuvākajā Saeimas sēdē varētu to apstiprināt," sacīja Mieriņa.