Svētdiena, 14.aprīlis

redeem Gudrīte, Strauja

arrow_right_alt Latvijā

Jauniešus aicina rakstīt esejas par "Baltijas ceļu"

© Ģirts Ozoliņš/MN

Tuvojoties akcijas "Baltijas ceļš" 35.gadadienai, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Tautas frontes muzeja nodaļa aicina vispārizglītojošo, speciālo un profesionālo izglītības iestāžu 9. līdz 12.klašu skolēnus piedalīties eseju darbu konkursā "Baltijas ceļš - Eiropas modināšana", aģentūru LETA informēja Tautas frontes muzeja vadītāja Anna Zeibārte.

1989.gada 17.augustā Latvijas Tautas frontes, Igaunijas Tautas frontes un Lietuvas neatkarības kustības "Sajūdis" līderi pasaules valdībām, informācijas aģentūrām un presei izsūtīja aicinājumu "Baltijas ceļš". Tas atgādināja, ka latvieši, lietuvieši un igauņi pēc pusgadsimta apspiestības padomju okupācijā uzsākuši cīņu par savu valstu neatkarības atgūšanu un pieprasa atzīt par starptautisku noziegumu 1939.gada 23.augustā parakstīto Molotova-Ribentropa jeb Josifa Staļina un Ādolfa Hitlera paktu par Eiropas sadalīšanu ietekmes zonās.

Aicinājumā arī tika paziņots, ka Eiropas sadalīšanas 50.gadadienā - 1989.gada 23.augustā plkst.19 - Baltijas valstu iedzīvotāji no Tallinas līdz Rīgai un Viļņai sadosies rokās, veidodami dzīvo ķēdi. Šis aicinājums pēc 35 gadiem spilgti liecina par tābrīža izjūtām, politiskajām aktualitātēm un baltiešu skatījumu uz Eiropas politiku, uzsver Zeibārte.

Eseju konkursā jaunieši aicināti uzrakstīt savu "Baltijas ceļa aicinājumu" šodienas Latvijai, Baltijai un Eiropai, pievēršoties mūslaiku iekšpolitiskajiem un ārpolitiskajiem izaicinājumiem. Konkurss rīkots ar mērķi veicināt jauniešu interesi un zināšanas par "Baltijas ceļu" kā Latvijas nesenās vēstures notikumu, unikālu nevardarbīgās pretošanās piemēru visai pasaulei un vienu no priekšnoteikumiem Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanai, kā arī padziļināt izpratni par demokrātijas vērtībām un rosināt pārdomas par mūsdienu Eiropas solidaritāti un izaicinājumiem.

Konkursa organizētājs ir Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Esejas saskaņā ar konkursa nolikumu vērtēs dažādu jomu speciālistu, kā arī Atmodas laika līdzdalībnieku veidota žūrija, kuras darbu vadīs pirmais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Dainis Īvāns. Darbus var iesūtīt līdz 31.maijam.

Eseju konkursa rezultāti tiks paziņoti līdz 1.septembrim LNVM tīmekļvietnē. Konkursa uzvarētāji 2024.gada rudenī tiks aicināti uz īpašu pasākumu Rīgas pilī, kā arī saņems konkursa atbalstītāju sarūpētas balvas.