Jau pavisam drīz Latvijā gaidāma pavasara ekvinokcija; ko tas nozīmē?

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

No pirmdienas, 18.marta, dienas garums Latvijā pārsniedz nakts garumu, liecina "timeanddate.com" dati.

Pirmdien Rīgā saule lēks plkst.6.30 un rietēs plkst.18.34 - dienas garums būs 12 stundas un nepilnas četras minūtes.

Ekvinokcija un astronomiskā pavasara sākums būs 20.martā plkst.5.06. Diena kļūst garāka par nakti pāris dienas iepriekš, jo par saullēktu un saulrietu sauc momentu, kad pie apvāršņa parādās vai pazūd Saules diska augšējā mala - nevis centrs. Saules spīdēšanas ilgumu ietekmē arī gaismas laušana atmosfērā.

Pavasara ekvinokcija ir laika moments, kad Saules diska centrs šķērso debess ekvatoru un nonāk debess ziemeļu puslodē. Saskaņā ar latviešu tautas tradīcijām to atzīmē kā Lielo dienu, jo diena kļūst lielāka par nakti.

Astronomiskais pavasaris turpināsies līdz vasaras saulgriežiem, kas būs 20.jūnijā plkst.23.50.

Savukārt gada tumšākie trīs mēneši jeb tā dēvētā solārā ziema Zemes ziemeļu puslodē noslēdzās jau februāra sākumā. Gada gaišākais ceturksnis sāksies maija sākumā un beigsies augusta sākumā.

Latvijā

Soctīklos klejo kāds stāsts, kurā teikts, ka cilvēks, kuram jau pērn novembrī vajadzēja saņemt vecuma pensiju, to saņems janvārī. Izmaksās uzreiz par visiem iekavētajiem mēnešiem, taču cilvēkam nauda dzīvošanai bija vajadzīga vakar, aizvakar... decembrī utt. Cilvēki komentāros norāda, ka šis nav unikāls gadījums. Līdzīgas situācijas piedzīvojuši arī citi. Kāpēc šāda kavēšanās, “Neatkarīgajai” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

Svarīgākais