Tomaševskis: Leģionāri formāli neparakstīja papīru, ka cīnās par brīvu Latviju, bet savā sirdī gan

© Ģirts Ozoliņš/MN

Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Jānis Tomaševskis raidījumā "Nra.lv sarunas" stāsta, kāpēc tieši 16. marts ir izvēlēts par latviešu leģionāru piemiņas dienu.

"16. marts nebija izvēlēts kā tāds galīgi "akls" datums, tam bija vēsturisks pamats, bet, kā jau minēju, šie datumi varēja būt vairāki. Kāpēc 16. marts? Tāpēc, ka 1944. gadā pie Veļikajas upes Krievijā notika diezgan lielas ievērojamas kaujas, vismaz Latviešu leģiona kontekstā. Tur piedalījās 15. divīzija un 2. brigāde, kas kauju laikā faktiski tika pārveidota par 19. divīziju. Šo kauju laikā latviešu leģionāri ieņēma augstieni 93.4," intervijā žurnālistei Elitai Veidemanei raidījumā "Nra.lv sarunas" saka J. Tomaševskis.

Latvijā

Mātes dienas vēsturei ir dziļi iesakņojušās tradīcijas — skaisti ziedi un sirsnīgas kartītes ir maija otrās svētdienas standarta sastāvdaļa. Taču tas nav vienīgais veids, kā svinēt šo dienu. Mātes dienā visā pasaulē valstīm ir savi svinību veidi, un, lai gan dažas seko shēmai “atpūta no mājas darbiem un vēlās brokastis”, citām valstīm ir pārsteidzoša, mazāk pazīstama Mātes dienas vēsture.

Svarīgākais