Latvijā plosās putnu gripa, aicina ziņot par mirušiem putniem

© Ketija Keita Krastiņa/F64

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, lai nepieļautu mājputnu saslimšanu ar augsti patogēno putnu gripu, aģentūru LETA informēja PVD pārstāvji

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, it īpaši ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi, precīzi aprakstot putna līķa atrašanās vietas vai arī nosaucot koordinātes. Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, PVD aicina nekavējoties ziņot veterinārārstam vai PVD.

Kā skaidro PVD, Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim ir konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn laboratoriski izmeklēti 392 putnu paraugi un 148 no tiem apstiprināta putnu gripa. Pērn putnu gripa konstatēta arī divām lapsām.

Pirmais putnu gripas gadījums 2024.gadā savvaļas putniem ir konstatēts Lietuvā, divi Somijā, vairāk nekā desmit gadījumi Zviedrijā un Polijā, kā arī vairākās citās Eiropas valstīs, informē PVD.

PVD uzsver, ka laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu ir derīgs putna līķis ar galvu un neskartiem iekšējiem orgāniem, tāpēc PVD aicina ziņot tikai par tādiem savvaļas putniem, kurus nav jau sabojājuši dzīvnieki vai citi putni. Par laboratoriskai izmeklēšanai nederīgu savvaļas putnu līķu savākšanu un apkārtnes sakopšanu ir atbildīga pašvaldība, norāda PVD.

Kā ziņots, Zemkopības ministrija (ZM) aicina putnu gripas sezonā mājputnu turētājus pasargāt savus ganāmpulkus. Mājputni jātur, jābaro un jādzirdina tikai slēgtās telpās vai teritorijā ar nosegtu ūdensnecaurlaidīgu jumtu un norobežotiem sāniem, novēršot savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi, skaidro ZM.

Mājputnus var izlaist tādās ganībās vai pastaigu laukumos, kuru sāni ir norobežoti, lai novērstu savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

ZM aicina mājputnu turētājus nodrošināt, lai nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēm, tiek lietots darba vai maiņas apģērbs un apavi darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar putniem.

Tāpat ZM atgādina, ka, barojot un dzirdinot mājputnus, nedrīkst izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni. Tāpat ir aizliegts mājputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs, izņemot, ja tos izlaiž mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās ir nodrošināta to norobežošana, kas nepieļauj savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un šīs ūdenstilpnes izmanto tikai mājas ūdensputnu sugām.

Mājputnu turētājiem ir jāseko, lai mājputnu un nebrīvē turētu putnu barības un pakaišu uzglabāšanas vietai nevarētu piekļūt savvaļas putni.

ZM vērš uzmanību, ka augsti patogēnās putnu gripas ierosinātājs var tikt izplatīts ar mirušu savvaļas putnu ķermeņiem un to daļām, tādēļ, lai pasargātu ne tikai mājputnus, bet paši sevi, jo augsti patogēnas putnu gripas vīruss ir bīstams arī cilvēkam, ZM lūdz neaiztikt, neņemt un nepārvietot tos.

Latvijā

Nedrīkst izveidot mākslīgas problēmas un pasliktināt cilvēku dzīvotspēju klimata mērķu sasniegšanai, konferencē "Klimata mērķu ietekme uz meža nozares ilgtspēju un reģionu ekonomisko līdzsvaru" piektdien sacīja biologs, zinātnieks un bijušais ministru prezidents Indulis Emsis.

Svarīgākais