Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā

Rīgas dome vieglprātīgi nav izmantojusi zemes pirmpirkuma tiesības; tagad to nāksies atpirkt dārgāk

© Ģirts Ozoliņš/MN

Satiksmes ministrija (SM) savulaik brīdinājusi pašvaldību nepārdot 22 pie lidostas esošos zemes gabalus, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā ministrijas vēstule pašvaldībai.

Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Vladimirs Ozoliņš šodien pašvaldības sēdē apgalvoja, ka SM esot atteikusies no pirmpirkuma tiesību izmantošanas uz minētajiem zemesgabaliem. Viņš informēja, ka pēc izsoles, 2022.gada 17.maijā departaments nosūtījis vēstuli SM, kurā piedāvājis izmantot pirmpirkuma tiesības.

Aģentūras LETA rīcībā esošajā atbildes vēstulē SM aicina Rīgas pašvaldību ņemt vērā, ka nekustamais īpašums atrodas valsts nozīmes civilās aviācijas lidlauka teritorijas, tostarp arī turpmākajai attīstībai nepieciešamās teritorijas robežās.

Arī lidosta informējusi, ka minētais nekustamais īpašums atbilstoši tās attīstības plānam līdz 2036.gadam atrodas lidostas attīstībai vēlamajā zonā. Pēc 2036.gada šī teritorija esot iekļauta aviācijas kravu un loģistikas centru attīstības zonā.

SM vēstulē norādījusi, ka "nevar piekrist Rīgas pašvaldības piedāvātajam lietas apstākļu risinājumam un izskatīt jautājumu par pirmpirkuma tiesībām". Ministrija tā vietā lūgusi Rīgas pašvaldību rīkoties sabiedrības interesēs un organizēt jautājuma izskatīšanu par nekustamo īpašumu nodošanu valsts īpašumā.

LETA jau ziņoja, ka pašvaldība saņēmusi ģenerālprokurora iesniegumu par prettiesisku neapbūvētas zemes privatizāciju valsts nozīmes civilās aviācijas lidlauka turpmākajai attīstībai nepieciešamajā teritorijā, tāpēc Rīgas dome lems par īpašumtiesību atjaunošanu uz izsolē pārdotajiem 22 zemesgabaliem, kas nepieciešami lidostas attīstībai.

Prokuratūras ieskatā, pašvaldība privatizācijas procesā nav izvērtējusi zemesgabalu nepieciešamību valsts pārvaldes funkciju vai valsts vai pašvaldības komercdarbības veikšanai, un visi 22 zemesgabali atrodas Rīgas lidostas turpmākai attīstībai nepieciešamajā teritorijā.

Ģenerālprokurora iesniegums uzliek pašvaldībai par pienākumu atjaunot tās valdījuma un īpašuma tiesības uz 22 zemesgabaliem un apturēt šīs teritorijas lokālplānojuma izstrādi.

Rīgas dome šodien kvoruma dēļ lēmumu par īpašuma tiesību atjaunošanu nepieņēma. Sēdē tika izsludināts pārtraukums līdz ceturtdienai.

Rīgas pašvaldībai piederoši neapbūvēti zemesgabali pie Rīgas lidostas 2022.gada 14.aprīlī tika pārdoti izsolē. Tos par 5,7 miljoniem eiro iegādājusies ar nekustamo īpašumu attīstītaju "Sirin Development" saistītais uzņēmums SIA "Cella investment 3". Abi šie uzņēmumi Lietuvā reģistrētajā holdingā "ME Holding NT".

Zemesgabalu kopējā platība ir 389 394 kvadrātmetri. Tie atrodas aptuveni 400 metru attālumā no lidostas nožogotās teritorijas un pilsētas robežas ar Mārupes novadu, kvartālā starp Mazās Gramzdas, Kalnciema, Mīkleņu, Kārklu un Mūkupurva ielu. Zemesgabalu robeža atrodas arī aptuveni 500 metru attālumā no Kārļa Ulmaņa gatves, tās labajā pusē, virzienā uz pilsētas centru, un aptuveni 600 metrus no autoceļa, kas ved uz lidostu.

Rīgas domes deputāti 2010.gadā uzdeva pašvaldības SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" uz šiem zemesgabaliem īstenot reģionāla mēroga izstāžu un konferenču centra izveides projektu un ieguldīja zemesgabalus uzņēmuma pamatkapitālā. Vēlāk, 2012.gadā, Rīgas dome atteicās no šī projekta un nolēma zemesgabalus nodot privatizācijai. 2022.gadā zemesgabalus pārdeva izsolē un 2023.gadā pašvaldība nolēma sākt lokālplānojuma izstrādi.

Iepriekš "Sirin Development" solīja, ka nekustamajā īpašumā tiks ieguldīti vairāk nekā 100 miljoni eiro. Plāns paredzēja, ka darbi minētajā teritorijā norisināsies vairākās kārtās, un to rezultātā taps 180 000 kvadrātmetru lielas un modernas loģistikas noliktavas.