Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Latvijā

TM nosauc, kādas soda alternatīvas paredzētas, atsakoties no korekcijas iestādēm, likumu pārkāpjošiem jauniešiem

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Plānoto atteikšanos no ievietošanas korekcijas iestādē kā drošības līdzekļa nepilngadīgajiem Tieslietu ministrija (TM) skaidro ar to, ka pieejami alternatīvi drošības līdzekļi, tajā skaitā apcietinājums.

Saeimas Juridiskās komisijas sēdē deputāts Gunārs Kūtris (ZZS) šodien vaicāja par TM virzītajos grozījumos Kriminālprocesa likumā paredzēto atteikšanos no ievietošanas korekcijas iestādē kā drošības līdzekļa nepilngadīgajiem.

TM pārstāve komisijas sēdē skaidroja, ka, ja būs nepieciešams, kā drošības līdzekli varēs piemērot vai nu apcietinājumu, vai ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli. Iepriekš ekspertu diskusijā drošības līdzeklis - ievietošana korekcijas iestādē - atzīts par ko ļoti līdzīgu apcietinājumam un tika novērtēta kā "vidējais posms", kas vispār nav nepieciešams.

Cita ministrijas pārstāve, TM parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna informēja par to, ka notiek virzība uz terapeitiskās iestādes augsta riska pusaudžiem - "Terapeitiskā mājas" - izveidošanu, kurai gan mērķis ir plašāks par krimināltiesisko regulējumu.

TM tūlīt sāks strādāt gan pie regulējuma izstrādes un finansējuma saņemšanas "Terapeitiskā mājas" izveidošanai, atzīmēja TM parlamentārā sekretāre.

Šodien Saeimas komisijā konceptuāli atbalstītā likumprojekta anotācijā skaidrots, ka ekspertu darba grupā secināts, ka vēl nenotiesātas nepilngadīgas personas ievietošana šādā brīvību ierobežojošā iestādē nav samērīga un nav atbilstoša nepilngadīgo labākajām interesēm.

Eksperti un TM skaidro, ka pastāv citi līdzekļi, ko var piemērot, lai nodrošinātu, ka nepilngadīgā persona pilda savus procesuālos pienākumus un neizdara jaunus noziedzīgus nodarījumus. Piemēram,

nodošana policijas uzraudzībā, nodošana vecāku vai aizbildņu pārraudzībā vai apcietinājums, ja tiek konstatēta nepieciešamība izolēt nepilngadīgo personu no sabiedrības.

Kā ziņots, jautājums par regulējumu attiecībā uz nepilngadīgo, tajā skaitā, mazgadīgajiem aktualizējās pēc tam, ka janvārī Jūrmalā kriminālatbildības vecumu nesasniedzis bērnunama iemītnieks nodūra vienaudzi. Pēc nozieguma dūrējs tika nodots atpakaļ pieskatīšanai sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādē, jo valsts kopš 2022.gada ir likvidējusi sociālās korekcijas izglītības iestādes, bet līdzvērtīgs mehānisms to vietā nav nācis un pagaidām ir plānošanas līmenī.