Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Latvijā

Publicēts pētījums par izplatītākajām dzimumorgānu slimībām Latvijā

© Freepik

Izplatītākā dzimumorgānu slimība sievietēm ir olnīcu vai olvadu iekaisumi, bet vīriešiem - dzimumlocekļa vai prostatas iekaisumi, secināts pētījumā "Par Latvijas iedzīvotāju seksuālās un reproduktīvas veselības ietekmējošiem faktoriem un paradumiem".

No pētījumā uzskaitītajām dzimumorgānu slimībām ceturtdaļai sieviešu kādreiz ir bijis olnīcu vai olvadu iekaisums, gandrīz piektajai daļai - maksts iekaisums, un sestajai daļai - dzemdes kakla iekaisums. Savukārt vīrieši visbiežāk saskārušies ar dzimumlocekļa iekaisumu un prostatas iekaisumu. Dzimumlocekļa iekaisums kādreiz bijis 9,3% vīriešu, bet prostatas iekaisums - 5,3% vīriešu.

Ar dzimumorgānu slimībām vīrieši un sievietes visbiežāk saskārušies vecumā no 50 līdz 64 gadiem.

Vīriešu vidū lielāks īpatsvars Rīgā dzīvojošu iedzīvotāju ziņojuši par dzimumlocekļa un prostatas iekaisumiem un dzimumorgānu kārpām, savukārt citās dzimumorgānu slimību grupās nozīmīgas atšķirības dzīvesvietas grupās nav novērotas.

Pētījuma dati liecina, ka par dzimumlocekļa iekaisumiem biežāk ziņojuši vīrieši ar augstāko izglītību un lielāku ienākumu līmeni, kas varētu liecināt par viņu rūpīgāku sekošanu savai veselībai. Citu dzimumorgānu slimību grupās nozīmīgas atšķirības izglītības līmeņa un ienākumu līmeņa grupās nav novērotas.

Savukārt sieviešu vidū lielāks īpatsvars Rīgā dzīvojošu iedzīvotāju ziņojušas par iegurņa iekaisuma slimību un dzimumorgānu kārpām, bet mazāks īpatsvars Rīgā dzīvojošo - par dzemdes iekaisumu. Citu infekciju gadījumā statistiski nozīmīgas atšķirības dzīvesvietas grupās nav novērotas. Tikmēr par maksts iekaisumu, dzimumorgānu kārpām un dzemdes kakla iekaisumu biežāk ziņo sievietes ar augstāko izglītību, savukārt pārējo dzimumorgānu slimību gadījumos nozīmīgu atšķirību izglītības līmeņa grupās nav.

Pētījuma dati arī liecina, ka par saslimšanu ar olnīcu iekaisumu, dzimumorgānu kārpām un dzemdes kakla iekaisumu biežāk ziņo strādājošas sievietes. Partnera esamības grupās nav statistiski nozīmīgas atšķirības attiecībā uz dzimumorgānu iekaisumiem, savukārt ienākumu līmeņa grupās vērojama nekonsekvence dzimumorgānu iekaisumu izplatībā.

Ja iedzīvotājiem rastos aizdomas par dzimumorgānu iekaisumu, piemēram, būtu tādi simptomi kā izdalījumi no dzimumorgāniem, sāpes, nieze un citi, tad galvenokārt tiktu apmeklēts urologs, ginekologs vai cits speciālists.