Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Latvijā

Stradiņu bijušie valdes locekļi vēršas tiesā

© Kaspars Krafts/f64

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) bijušie valdes locekļi Rinalds Muciņš, Agra Melne, Jānis Naglis un Ilze Kreicberga iesnieguši prasības pieteikumu tiesā par viņu atsaukšanas pamatotību un saistību izpildi, aģentūru LETA informēja zvērinātu advokātu birojā "Loze & partneri".

Birojā skaidro, ka noslēgtajos pilnvarojuma līgumos ar valdes locekļiem tiek paredzēta kārtība, kādā tiek pārtraukts pilnvarojuma līgums un izmaksāts atsaukšanas pabalsts. Taču, atsaucot valdes locekļus, šī kartībā esot tikusi pārkāpta. Bijušie valdes locekļi norāda, ka atsaukšanas iemesli ir deklaratīvi un formāli iegansti bez tieša un konkrēta satura, pamatojuma un pierādījumiem.

Bijušie valdes locekļi norāda, ka, tos atsaucot, nav ievērota noslēgtajos pilnvarojuma līgumos un normatīvajos aktos noteiktā kārtība. Proti, atsaukt valdes locekļus, pamatojot to ar uzticības zaudēšanu, var tikai noteiktā kārtībā, skaidri un tiesiski pamatojot to, izpildot no pilnvarojuma līguma izrietošās saistības, kā arī iesaistot kapitāldaļu turētāju - Veselības ministriju (VM) -, kas šajā gadījumā neesot ticis izpildīts no slimnīcas puses.

Bijušas slimnīcas valdes priekšsēdētājs, tagadējais Aizkraukles slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš uzskata, ka viņa un pārējo valdes locekļu atsaukšana bija formāla.

"Neskatoties uz visu saņemto informāciju par A2 jaunā korpusa būvniecību, pagaidu padomes locekļi, vainu, ka būvdarbi nenotiek atbilstošā tempā nepamatoti un tendenciozi centās uzvelt slimnīcas administrācijai. Es saprotu, to, ka būvniekam tika dota otra iespēja, bet tas, ka šī taktika izrādījās kļūdaina, parāda, ka arī pagaidu valde nesasniedza labākus rezultātus, un būvdarbu kvalitāte un tempi nemainījās," uzskata Muciņš.

Bijušie valdes locekļi uzsver, ka viņi jau 2023.gada vasarā sniedza detalizētu pārskatu un risinājumus saistībā ar būvdarbu izpildes kavējumu VM. Iespējamie risinājumi tika skatīti arī Ministru kabineta sēdē 2023.gada augustā. Viņu vērtējumā, gan VM, gan ES fondu apguvē iesaistītajām iestādēm bija pietiekams laiks pieņemt lēmumus ES fondu neapguves mazināšanai, kurus piedāvāja bijušie valdes locekļi.

Jau ziņots, ka PSKUS padome oktobra beigās izteica neuzticību slimnīcas valdei, atceļot no amatiem Rinaldu Muciņu, Ilzi Kreicbergu, Jāni Nagli un Agru Melni. Atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā noteiktajam PSKUS padome iecēlusi slimnīcas pagaidu valdi ar pilnvaru termiņu uz vienu gadu.

Jaunā valde izraudzīta ar spēcīgām krīzes menedžmenta zināšanām un tās darbs būs orientēts uz zaudējumu samazināšanu, glābjot to, kas vēl glābjams, aģentūrai LETA iepriekš sacīja slimnīcas pagaidu padomes loceklis Normunds Staņēvičs.

Tāpat ziņots, ka slimnīca 13.februārī vienpusēji lauzusi līgumu ar būvkompāniju SIA "Velve", jo būvnieks neievēroja būvniecības termiņus, būvobjektā konstatēti būtiski defekti, kas netiek novērsti, objektā notikusi nesaskaņotu apakšuzņēmēju nodarbināšana, kā arī fiksēti citi pārkāpumi.

Būvkompānijas ieskatā gan varētu rastu konstruktīvu un sabiedrības interesēm atbilstošu risinājumu slimnīcas būvniecības pabeigšanai sapratīgā termiņā.

Vienlaikus "Velves" pārstāvji satraucas par PSKUS vadības solījumu iesaistīt policiju, ja būvnieks nepametīs objektu. Tiesiskā valstī puses, kas ir orientētas uz konstruktīvu rezultātu, domstarpības parasti cenšas risināt kā civiltiesiskus jautājumus civiltiesiskā sarunu ceļā, akcentē būvnieki. "Velve" neesot veikusi nekādus krimināltiesiskas darbības, bet gan rīkojusies un joprojām rīkojoties līguma noteikumu un normatīvo aktu ietvaros.