Otrdiena, 5.marts

redeem Aurora, Austra

arrow_right_alt Latvijā

Meklēs risinājumus, kā turpmāk finansēt pašvaldības

© Kaspars Krafts / F64

Valdošā koalīcija meklēs uzlabojumus pašvaldību izlīdzināšanas fonda darbībai.

Valdības partiju politiķi atbildot uz jautājumu, vai tiks ņemts vērā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) aicinājums neuzlikt pašvaldībām papildu naudu prasošos pienākumus, kā arī uz jautājumu, kā kopā ar pašām vietvarām rast risinājumu finansiāli grūtākā situācijā esošajās pašvaldībās, sacīja ka pašvaldību izlīdzināšanas fonda darbībā nepieciešami uzlabojumu.

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) uzsvēra, ka jau 2024.gada valsts budžetā valdība piešķīra papildu līdzekļu 17 pašvaldībām, jo jau pērn bija redzams, ka attiecīgajām vietvarām būs grūti izveidot savus budžetus. Tāpat valsts piešķīra pašvaldībām līdzfinansējumu bērnu kopšanas atbalstam, norādīja Siliņa.

Pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas aicinājuma plānots īpašu uzmanību pievērst tam, kā nākotnē būtu jādarbojas pašvaldību izlīdzināšanas fondam, atzīmēja valdības vadītāja.

Šogad jāatrod risinājums nākotnei, kā turpmāk finansējam pašvaldības, piemēram, vai atcelt starpnorēķinus, tā vietā ieviešot citu sistēmu, norādīja premjerministre. Šajā kontekstā Siliņa uzsvēra, ka svarīgi, lai pašvaldības "neplēstos viena pret otru" jeb nebūtu negatīva veida konkurence attiecībā uz jaunu iedzīvotāju, skolnieku piesaisti.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) norādīja, ka pašvaldībām jāizmanto iespēja lūgt Valsts kasei ļaut tuvākajā laikā atmaksāt nevis sākotnēji paredzēto lielāko, bet maksāt mazāku kredīta daļu, ko atmaksāt bija paredzēts kādus gadus vēlāk.

Šāda "samainīšanās" ar kredīta līguma gadu summām ļautu pašvaldībām pašlaik maksāt mazāku summu, reizē nākotnē palikušajai lielajai summai ar laiku vajadzētu samazināties procentu maksājumiem, skaidroja Valainis.

Plānots arī izvērtēt Eiropas Savienības līdzekļu izmantošanas iespējas.