Par sevisķi smagu noziegumu tiesās Krievijas pilsoņus ar bēgļu statusu Latvijā

© Kaspars Krafts / F64

Rīgas rajona tiesa šodien plkst.14 turpinās iztiesāt krimināllietu pret organizētu grupu, kura, sagrābjot un pēc tam nogalinot ķīlnieci, mēģināja savā īpašumā iegūt dzīvokļu kompleksu "SunRepublic" Saulkrastos 3,7 miljonu eiro vērtībā, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Krimināllietā divi Krievijas pilsoņi - 1956.gadā dzimušais Sergejs Aleksejevs un viņa dēls, 1984.gadā dzimušais Mihails Aleksejevs - apsūdzēti par to, ka viņi organizētā grupā ar vēl trim noskaidrotām personām, pret kurām kriminālprocess izdalīts atsevišķā lietvedībā, sagrābuši ķīlnieci un mēģinājuši "piespiest šo personu izdarīt kādu darbību, izvirzot to par noteikumu viņas atbrīvošanai". Nepanākot cerēto, ķīlniece noslepkavota. Abiem vīriešiem apsūdzība uzrādīta arī par gatavošanos iegūt tiesības uz ķīlnieces mantu ar viltu, izmantojot uzticēšanos.

Abus vīriešus policija aizturēja 2022.gada septembrī. Viņi ir Krievijas pilsoņi, kuriem bijis bēgļu statuss Latvijā. Pārējās trīs šajā lietā iesaistītās personas ir Ukrainas pilsoņi.

Pirmstiesas kriminālprocesā noskaidrots, ka 2019.gada vasarā apsūdzētajiem radās nodoms iegūt savā īpašumā dzīvokļu kompleksa daļu par kopējo vērtību 3,7 miljoni eiro. Īstenojot noziedzīgo nodomu, apsūdzētie nolaupīja šīs dzīvokļu kompleksa līdzīpašnieci - 1979.gadā dzimušo Baltkrievijas pilsoni Irinu Minvaļejevu - un lika viņai parakstīt dāvinājuma līgumu, ar kuru viņa dāvinātu dzīvokļu kompleksu biedrībai "Latvijas atjaunošanas biedrība", kuras vadītājs ir viens no vīriešiem. Minvaļejevai ticis solīts, ka viņa tiks atbrīvota, ja to izdarīs.

Sieviete pēdējo reizi bija manīta Saulkrastos, dzīvokļu kompleksa "SunRepublic" teritorijā, savulaik informēja policija.

Saprotot, ka ķīlniece vīriešu izvirzītās prasības neizpildīs, Aleksejevi nolēma viņu noslepkavot. Viņi aizveda ķīlnieci uz izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotu vietu, izraka bedri un sāka viņu žņaugt. Kad iestājās ķīlnieces nāve, vīrieši viņu iemeta bedrē un apraka.

Aleksejevu rīcībā bija noslepkavotās Minvaļejevas autovadītāja apliecība un pase, un vīrieši nolēma, ka tiesības uz viņas mantu mēģinās izkrāpt - atradīs notāru, kurš izdos viltotu pilnvaru, un tādējādi viņi iegūtu tiesības uz izkrāpto mantu. Apsūdzētie vienojās ar kādu Ukrainas pilsoni par viltotās pilnvaras izgatavošanu. Pilnvara ar starptautiskā loģistikas uzņēmuma "DHL" starpniecību tika sūtīta uz Latviju, kur Valsts policija pilnvaru izņēma.

Apsūdzētie savu vainu noziegumu izdarīšanā neatzīst un apgalvo, ka apsūdzība ir "pasūtīta", politizēta un aicinoša nodarīt būtisku kaitējumu Latvijas un Ukrainas attiecībām.

Latvijā

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 4,4% salīdzinājumā ar 2023.gada attiecīgo periodu, veidojot 1,415 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.