AUDIO. Telefonkrāpnieki nu jau runā arī latviešu valodā

© Ekrānšāviņš

Strauji attīstoties jaunākajam telefonkrāpniecības veidam, proti, mākslīgā intelekta robotzvaniem, noziedznieki nupat panākuši, ka mākslīgā intelekta rīki spēj nodrošināt zvanus, kur sarunas teksts tiek tulkots tieši zvana laikā, informē IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite”. Tas nozīmē, ka telefonkrāpnieki, izmantojot mākslīgā intelekta rīkus, var uzturēt “dzīvu” un dinamisku sarunu ar zvana saņēmēju, ne vien uzdodot dažādus jautājumus, bet arī ātri pielāgojoties un atbildot uz tiem latviešu valodā, pat nepārzinot latviešu valodu. Mākslīgā intelekta rīki nodrošina, ka runātais uzreiz tiek pārtulkots attiecīgajā valodā.

“Kā tika prognozēts, 2024. gads iezīmēs jaunu telefonkrāpniecības veidu pieaugumu, izmantojot mākslīgo intelektu. Ja vēl pirms neilga laika runājām par mākslīgā intelekta robotzvaniem, kad “robots” uzdod jautājumus cilvēkam pēc ieprogrammētiem norādījumiem, tad šobrīd, izmantojot dažādas mākslīgā intelekta rīku platformas, novērojama jauna telefonkrāpniecības metode - saruna ar cilvēku, kuras laikā mākslīgais intelekts nodrošina tiešu tulkojumu. Proti, kad zvans nonāk pie cilvēka, viņš vairs nesastopas ar ieprogrammētiem, iepriekš sagatavotiem jautājumiem, tā vietā tiek veidota dzīva saruna, ņemot vērā abu sarunas dalībnieku runāto, vaicāto u.tml.,” uzsver Reinis Pudāns, “Bite” Iekšējās drošības procesu vadītājs.

Audio piemērs: telefonkrāpnieka saruna ar “Bite” darbinieku

Šajā audio piemērā telefonkrāpnieks runā ar zvana saņēmēju savā dzimtajā valodā, kas visdrīzāk ir citas valsts valoda, un ar mākslīgā intelekta rīku palīdzību nodrošina reāllaika tulkojumu raitai sarunai latviešu valodā. Piemērs ļauj secināt, ka balss izklausās ļoti dabiska, turklāt šī balss ar katru šādu zvanu tiek “uztrentēta” un kļūst arvien cilvēcīgāka, kas ir klasiska mākslīgā intelekta pieeja darbam ar informāciju un tās apstrādi.

R.Pudāns papildina: “Lai pasargātu sevi no šāda veida telefonkrāpniecības gadījumiem, ir svarīgi būt vērīgiem un rūpīgi pārdomāt, ar kādiem datiem dalāmies un kā kopumā reaģējam uz zvaniem no nezināmiem numuriem. Būt informētiem un uzmanīgiem ir efektīvākais veids, kā sevi pasargāt un novērst krāpniecības mēģinājumus, pat, ja tas nozīmē nekavējoties pārtraukt sarunu.”

“Bite” jau šī gada sākumā informēja, ka Latvijā aktivizējies jauns telefonkrāpniecības veids - mākslīgā intelekta robotzvani latviešu valodā, kas tiek veikti, izmantojot mākslīgā intelekta balss klonēšanas tehnoloģiju. Šo zvanu veikšanai tiek izmantotas iepriekš internetā ierakstītas īstu cilvēku balsis, kas tiek apstrādātas ar īpašu MI programmatūru, radot imitētas balsu versijas. Paredzams, ka arī šādu telefonkrāpniecības zvanu īpatsvars šogad tikai palielināsies.

Latvijā

18. novembris aizvadīts, valsts karogi vairumam ēku jau noņemti, lai atkal plīvotu nākamajos svētkos vai atceres dienās. Lai no cik izturīga auduma karogs ir šūdināts, agrāk vai vēlāk nāksies to nomainīt. Bet ko darīt ar lietošanai vairs nederīgu Latvijas karogu? To skaidro 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais