Ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ekspertu palīdzību, piedaloties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras "Prototech" programmā, ir izdevies validēt jaunu "orgāns uz čipa" tehnoloģiju, ziņo RTU.
"Orgāns uz čipa" ir plastmasas čips ar mikrokanāliem, no kuriem viens atdarina asinsvadu, bet otrs - orgāna kanālu, piemēram, zarnu, plaušu, skaidro RTU. Šajos kanālos ir iespējams nodrošināt ļoti līdzīgus apstākļus kā organismā, kas ļauj iegūt precīzāku informāciju par zāļvielu iedarbību. Līdz ar to iespējams laicīgi identificēt toksiskās un neefektīvās zāles, pirms tās nonāk dārgajā klīnisko pētījumu stadijā.
Unikālu "orgāns uz čipa" tehnoloģiju izstrādā uzņēmums SIA "Cellboxlab". Lai biologi varētu šo tehnoloģiju pielietot, uzņēmums ir izstrādājis šūnu kultivēšanas instrumentu, kas nodrošina barības vielu plūsmu šūnu audzēšanai un monitorēšanas sistēmu.
Piedaloties "Prototech", uzņēmuma valdes loceklis Roberts Rimša ar RTU palīdzību vēlējās attīstīt šo instrumentu un validēt čipu tehnoloģiju, lai virzītu savu produktu tuvāk tirgum. Darbu veica RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas elektroinženieris Oskars Šēlis. Prototipa izstrādei saņemts grants 15 000 eiro apmērā.
Projekta gaitā izstrādāta programma, kas kontrolē klienta iedoto iekārtu. Tā kā biologam ir jāanalizē konkrētas šūnu izmaiņas ilgā laika posmā, pēc nedēļas atkārtoti uztaisot attēlus, ar šīs programmas palīdzību biologam ir tos vieglāk salīdzināt, skaidro Šēlis.
Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra programma "Prototech" ir veidota sadarbībā ar Latvijas universitātēm un tā piedāvā iespēju sen lolotām idejām tapt par prototipiem, kurus var realizēt labi aprīkotās laboratorijās ar pieredzējušu mentoru atbalstu, tādā veidā, straujāk virzoties uz mērķi, radīt pasaulē pieprasītus produktus ar augstu eksportspēju.
"Prototech" ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra radīta prototipēšanas programma, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām zinātņietilpīgu tehnoloģiju produktu vai pakalpojumu prototipu izstrādē un attīstībā, sadarbojoties ar Latvijas augstskolām