Otrdiena, 16.aprīlis

redeem Alfs, Bernadeta, Mintauts

arrow_right_alt Latvijā

Sprūds: VAD iesaucamo skaitu tuvākajos gados plānots būtiski palielināt

© Ģirts Ozoliņš/MN

Pastāv liela iespējamība, ka arī nākamajos valsts aizsardzības dienesta (VAD) iesaukumos būs nepieciešams rīkot obligāto atlasi pēc nejaušības principa, aģentūrai LETA atzina aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Brīvprātīgo skaitam ir tendence pieaugt, tomēr Latvijas kaimiņvalstu pieredze liecina, ka vienlaikus ir jāveic arī atlase, balstoties uz nejaušības principa.

Aizsardzības resors darīšot visu iespējamo, lai brīvprātīgo skaitu palielinātu, tomēr, ņemot vērā, ka iesaucamo skaitu tuvākajos gados plānots būtiski palielināt, pastāv liela iespējamība, ka nāksies iesaukt obligātā kārtā, norādīja ministrs.

Trešajā VAD iesaukumā, nesavācot pietiekamu skaitu brīvprātīgo, otrdien pirmo reizi notika izloze, kurā pēc nejaušības principa izraudzīti jaunieši, kuriem būs jādodas dienēt.

NBS komandieris Leonīds Kalniņš šodien žurnālistus un sabiedrību aicināja nepievērst uzmanību vārdam "obligāts", jo galvenais mērķis ir nodrošināt, lai dienests būtu atraktīvs un efektīvs.

"Šis ir mazs papildinājums, un nevajag pievērst uzmanību šai procedūrai. Tā ir kā palīdzība pieņemt lēmumu un mazs grūdiens iesaistīties milzīgajā spēkā, ko sabiedrība nodrošina caur jauniešiem, iekļaujoties aizsardzības sistēmā," uzsvēra komandieris.

Jau ziņots, ka šodien atlasē ar speciālu gadījumskaitļu ģenerēšanas programmu tika atlasīti 300 iesaucamie, bet pēc veselības pārbaužu veikšanas dienestā tiks iesauktas 150 personas.

Trešajā valsts aizsardzības dienesta iesaukumā kopumā iecerēts iesaukt 480 personas. Šim iesaukumam brīvprātīgi pieteicās 515 personas, no kurām tikai ap 320 pēc veselības pārbaudēm tika atzītas par dienestam derīgām, sekojoši vēl 150 personas nolemts iesaukt obligātā kārtā. Lai izraudzītos šīs 150 personas, tika izlozēti 300 jaunieši, jo armija lēš, ka pusi no viņiem atzīs par dienestam nederīgiem.

Atlasītās personas saņems pavēstes par veselības pārbaužu kārtošanu, uz ko būs jāierodas Nacionālo bruņoto spēku Medicīnas centrā Rīgā. Jaunieši saņems pavēstes, pēc kuru saņemšanas būs jāveic veselības pārbaudes Nacionālo bruņoto spēku Medicīnas centrā Rīgā.