LOB brīvdienās aicina pie barotavām skaitīt ziemojošos putnus

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) no 26.janvāra līdz 28.janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2024", informē LOB komunikācijas speciāliste Kitija Balcare.

Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.

Putnu vērošana stundas garumā dod iespēju iepazīt tos putnus, kuri ziemas sezonā ir sastopami apkaimē. Ja par novērotajiem putniem tiek ziņots portālā "Dabasdati.lv", putnu novērojumi kļūst par vērtīgiem datiem tālākiem pētījumiem ornitologiem un citiem dabas pētniekiem.

Lai palīdzētu iepazīt putnus pie barotavām, ikviens interesents ir aicināts piedalīties tīmekļlekcijā "Putni pie barotavas", kas norisināsies ceturtdien, 25.janvārī, plkst.18.30 LOB "Youtube" vietnē. Tematisko lekciju vadīs LOB Sabiedrības izglītības un iesaistes virziena vadītājs Agnis Bušs, bet uz jautājumiem atbildēs LOB projektu vadītājs sertificēts putnu eksperts Andris Dekants.

Lai piedalītos ziemojošo putnu skaitīšanā, jāizvēlas labi pārredzama putnu vērošanas vieta dārzā, parkā vai kapsētā - vislabāk putnu barotavas vai putnu barošanās vietas tuvumā. Putnus var vērot arī no iekštelpām, piemēram, novērojot putnu barotavu. Vērojot putnus, drīkst pārvietoties, izmantot binokli vai fotoaparātu.

Ja putni tiek vēroti, piemēram, parkā vai kapsētā, tad no šīs teritorijas jāizvēlas tik liela teritorija, lai tā novērotājam visu laiku būtu labi pārskatāma. Ja putni tiek vēroti dārzā, tad skaitīšanas teritorija atbilst dārza izmēram.

26.janvārī, 27.janvārī vai 28.janvārī jāizvēlas precīzi viena stunda diennakts gaišajā laikā, kuras laikā bez pārtraukumiem iespējams vērot putnus.

Katra konstatētā putna suga jāatzīmē tikai vienu reizi un jāpieraksta tās lielākais skaits, kas vienlaikus šai sugai redzēts vienviet. Jāizvairās skaitīt, piemēram, barotavā dažādos laikos redzētos vienas sugas putnus kopā, jo citādi vairākkārt tiek pieskaitīts viens un tas pats putns. Akcijā netiek skaitītie tie putni, kas pārlido pāri vai palido garām novērošanas vietai, bet tur neapstājas.

Par novērojumiem jāziņo dabas novērojumu portālā "Dabasdati.lv", pievienojot tos tāpat kā jebkuru citu novērojumu, norādot vienādu sākuma un beigu laiku - vienu stundu. Novērojumus var ziņot arī, veidojot pilno sarakstu mobilajā lietotnē "Dabasdati.lv", saraksta nosaukumā norādot "Ziņo par putniem dārzā".

Ja putna sugu nav iespējams uzreiz noteikt, tad portālā "Dabasdati.lv" tas ziņojams kā "Putns (nenoteikts)" un, ja iespējams, pievienojiet fotoattēlu, balsi vai video. Šajā gadījumā novērojuma kvalitātei ir liela nozīme.

Putni nav obligāti jāvēro apaļā stundā, piemēram, no plkst.8 līdz plkst.9, bet vienas stundas periodā, piemēram, no plkst.8.07 līdz plkst.9.07.

Vienā un tajā pašā vietā drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo tiks uzskaitīti vieni un tie paši putni. Otro, trešo vai ceturto reizi putnus drīkst skaitīt tikai citā vietā.

Piedalīties var ikviens, kurš pazīst putnus vai vēlas iemācīties tos labāk atpazīt.

Pērn akcijas laikā dati tika iesūtīti no 377 vietām Latvijā un kopā tika uzskaitīti vairāk nekā 10 000 putnu, pārstāvot 48 dažādas putnu sugas.

Akcijas mērķis ir saskaitīt putnus dārzā vai pie putnu barotavas, ziņojot par tiem dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē "Dabasadati.lv". Ideja par akciju "Ziņo par putniem dārzā" aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979.gada. Akcija Latvijā norisinās jau sesto gadu, vienlaikus ar šādu pašu aktivitāti kaimiņvalstīs un citviet Eiropā.

Akcijas norisi atbalsta atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Latvijā

Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis Marākešas lidostā redzējis ko pagalam nepatīkamu. Turklāt, kā sociālajā vietnē "Facebook" raksta A. Hermanis, "tie nebija krievi, visi bija latvieši. Tādi normāli latviešu dukši. 40-50 gadu vecumā. Tipiski vidēji aritmētiskie Mārupes iedzīvotāji, kuri atgriezās no tūrisma ceļojuma".

Svarīgākais