Latvijas iedzīvotājiem ir nepietiekamas zināšanas seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos, secināts Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) speciālistu veiktajā pētījumā.
Pētījuma dati uzrādījuši, ka joprojām Latvijas iedzīvotāji priekšroku dod nedrošām kontracepcijas metodēm vai nelieto prezervatīvu gadījuma rakstura dzimumattiecību laikā, pakļaujot sevi seksuālās transmisijas infekciju un neplānotas grūtniecības riskam.
Vismaz viena grūtniecība bijusi neplānota vairāk nekā trešdaļai iedzīvotāju. Savukārt pietiekamas zināšanas par HIV infekciju ir tikai trešdaļai iedzīvotāju. No pētījuma rezultātiem izriet, ka joprojām augsts iedzīvotāju īpatsvars neuzskata par nepieciešamu dalību onkoloģisko slimību skrīningā.
Seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumus pārrunājuši ar saviem bērniem tikai puse iedzīvotāju. Tikmēr tikai trešdaļa iedzīvotāju uzskata, ka skolā ir ieguvuši pietiekamu informāciju par seksuālās un reproduktīvās veselības tēmām.
Pētījuma vadītāja, RSU Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne atzīmē, ka kopš 2011.gada, kad tika veikts iepriekšējais šāda veida pētījums, iedzīvotāju seksuālajā un reproduktīvajā veselībā izteikti uzlabojumi nav vērojami, tāpēc jomas izvirzīšana par prioritāti būtu ārkārtīgi nepieciešama.
RSU pētījumu veica sadarbībā ar SIA "TNS Latvia" pēc Veselības ministrijas (VM) pasūtījuma.
Pētījumā tika aptaujāti vairāk nekā 4000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 64 gadiem no 2020.gada septembra līdz 2023.gada maijam. Pētnieki analizēja arī ar seksuālo un reproduktīvo veselību saistītās vadlīnijas un politiskos dokumentus, kas Latvijā pieņemti pēc 2011.gada, kā arī reproduktīvās veselības rādītājus, kas pieejami statistikas datubāzēs.
VM uzsver, ka pētījumā iegūtie dati palīdzēs efektīvāk plānot uz pierādījumiem balstītu politiku, profilaktiskos pasākumus un aktivitātes, lai veicinātu un uzlabotu veselības rādītājus, tai skaitā seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. Īpaša uzmanība jāvērš tieši bērnu un jauniešu izglītošanai ģimenē un izglītības iestādēs, jo uzticamas informācijas trūkums un nepietiekamas prasmes ir biežākais iemesls nepilngadīgo pusaudžu neplānotai grūtniecībai, mākslīgi veiktajiem abortiem un seksuāli transmisīvu infekciju izplatībai.