Vienreizējo pabalstu bērna piedzimšanas gadījumā izmaksā pašvaldība, un šis pabalsts katrā ir citādāks - var atšķirties pat par dažiem simtiem eiro. Kāda jaunā māmiņa, kura uzrunāja raidījumu “360TV Ziņneši”, jautāja - lai arī es dzīvoju Jelgavas novadā, kāpēc, lai es nevarētu deklarēties Gulbenē, kur ir vislielākais pabalsts - 620 eiro. Tas nekas, ka es tur fiziski nedzīvoju. Raidījums devās noskaidrot esošo situāciju.
Portāls mammāmuntētiem.lv ir izveidojis sarakstu, kur labi var salīdzināt pabalstu apmērus. Viszemākais pabalsts ir 100 eiro un tādu saņem jaunie vecāki - Ogres, Ādažu, Kuldīgas un, mūsu pieminētajā Jelgavas pašvaldībā. Ādažos un Kuldīgā, ja abi vecāki ir deklarējušies, tad 200 eiro. Vairākās pašvaldībās pienākas lielāks pabalsts, ja abi vecāki ir deklarējušies, bet šoreiz par to summu, ja tikai viens ir deklarējies. Un te nu redzams, ka atbalsts atšķiras vairākkārtīgi, lielākie ir 500 un vairāk eiro. Visaugstākais pabalsti ir Gulbenes novadā. Neatkarīgi no tā vai deklarējušies abi vai viens vecāks, tiek izmaksāti 620 eiro. Iepriekš visdāsnākā bija Rēzeknes pašvaldība - ja abi vecāki tur deklarēti, tad varēja saņemt 720 eiro. Bet tā kā Rēzekne tagad ir nonākusi uz bankrota sliekšņa, šī summa pazemināta līdz minimumam - 100 eiro. Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Normunds Audzišs nevar pateikt konkrētas vadlīnijas kā tiek aprēķināts pabalsts pašvaldībās.
“Tiešām, tādu loģiku nevar īsti izvilkt un pateikt. Es domāju, ka deputāti spriež no vairākiem skatu punktiem - viens no tiem ir, ka šis pabalsts varētu būt veicinošs jaunu ģimeņu pieplūdumam pilsētās vai novados.”
Raidījums sazinājās ar devīgo Gulbenes pašvaldības sociālā dienesta vadītāju Jāni Antaņeviču, kurš izskaidroja, kāpēc pabalsts pie viņiem ir šāds.
“Varbūt tā ir kaut kādā mērā pievilināšana iedzīvotāju atpakaļ uz Gulbeni. Mēs zinām, kādos apstākļos viens otrs dzīvo un tāpēc nāca no deputātiem ierosinājums, ka vajadzētu piedzimšanas pabalstu palielināt līdz minimālās algas apmēram.”
Bet, tas ir ar nosacījumu - ja viens no vecākiem ir deklarējies vismaz pusgadu. Pabalstu var izsniegt arī tad, ja šis termiņš ir īsāks, bet tad ir jābūt citam nosacījumam - jāiegādājas nekustamais īpašums novadā. Vai ir bijuši gadījumi, kad kāds kaimiņu novada iedzīvotājs tikai pabalsta saņemšanas nolūkā formāli būtu deklarējies Gulbenē - pašvaldībā to neesot manījuši.
“Tas ir atkarīgs no cilvēka godaprāta un no cilvēka sirdsapziņas. Es saku, mēs nestaigājam līdzi un nepētām, vai tu aizej vai neaizej. Vienīgais, mēs pārbaudām, ja viens no vecākiem atrodas citā deklarētā dzīves vietā tad mēs sūtam uz to deklarēto dzīves vietu - vai viņam nav izmaksāta arī nauda - Rīga, Liepāja, Smiltene. Lai nebūtu dubultā maksāšana.”
Asociācijas direktors min faktors, ka ir iespējama sistēmas apiešana, kad vecāki deklarējas citā dzīvesvietā, lai saņemtu lielākus pabalstus, taču šāda prakse Latvijā ir sastopama reti, jo ātri tiek atklāta.