Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Latvijā

“Dāvanu maiņas skapji” raisījuši lielu interesi; visbiežāk tur atrodamas dažādas grāmatas, rotaļlietas, svecītes un svečturi.

© Publicitātes foto

Teju aizvadīti vieni no gada gaidītākajiem svētkiem – Ziemassvētki, kuros līdz ar citām tradīcijām tiek plaši piekopta tuvinieku apdāvināšana. Tomēr ne vienmēr visas dāvanas to saņēmējam ir nepieciešamas. Kā noskaidrots aptaujā, 90% iedzīvotāju ir kaut reizi saņēmuši kādu nevajadzīgu dāvanu. Lai novērstu to ilgstošu glabāšanu mājās vai izmešanu atkritumos, vides resursu apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļais punkts” kopā ar partneriem izveidojuši Latvijā pirmos “Dāvanu maiņas skapjus”, kas līdz 15. janvārim pieejami TC “Domina Shopping” (Rīgā), TC “Šokolāde” (Siguldā) un TC “Rietumu centrs” (Liepājā).

“Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis: “Līdz ar svinību prieku diemžēl svētku laiks zīmīgs arī ar lielāku atkritumu apjomu, ko veido gan pārtikas pārpalikumi, dažāda veida dāvanu iesaiņojumi, gan arī dāvanas, kuras diemžēl kādu apstākļu dēļ var būt nenoderīgas tās saņēmējam. Lai mazinātu atkritumu daudzumu, labākais risinājums ir sākt jau ar preču iegādes paradumiem - izvērtēt, cik katrs pirkums būs lietderīgs, cik ilgi izmantojams. Un tikai beigās - ko darīt ar nevajadzīgo. To, kas kļuvis par atkritumiem, iespējams sašķirot un novirzīt pārstrādei, savukārt to, kas vēl gana labs un pat nav lietots, var uzdāvināt kādam citam. To veicinām arī caur “Dāvanu maiņas skapjiem”, lai saņemtās, taču nevajadzīgās dāvanas atrastu savu “otro dzīvi”.”

Iedzīvotāji aicināti skapjos ievietot dāvanas, kas pašiem nešķiet noderīgas, sākot ar dažādiem suvenīriem, rotaļlietām, aksesuāriem, beidzot ar saimniecības un skaistumkopšanas precēm, tekstilizstrādājumiem un citiem neliela izmēra priekšmetiem. Tos dāvanu skapjos jāievieto bez speciāla iesaiņojuma vai, ja nepieciešams, caurspīdīgā dāvanu iepakojumā, lai saturs būtu redzams citiem. Tāpat vēlams pievienot dāvanai kartīti ar jauku novēlējumu svētkos.

“Kopš šīs iniciatīvas sākuma esam novērojuši, ka visbiežāk “Dāvanu maiņas skapjos” savus nākamos lietotājus gaida dažādas grāmatas, rotaļlietas, svecītes un svečturi. Tāpat ir manīti senlaicīgi glāžu komplekti, bērnu apģērbs un daudz citu lietu. Grūti novērtēt, kas ir tas, ko cilvēki šajos skapjos ievieto vai paņem visbiežāk, jo dāvanu maiņa notiek diezgan strauji - kas vienu dienu redzams skapī, nākamajā aizstāts jau ar ko citu,” pauž K.Zakulis.

“Dāvanu maiņas skapja” pamatā ir ideja, ka tajā novietotās dāvanas ir brīvi pieejamas, un, ieraugot kādu sev derīgu lietu, to var droši paņemt. Kā norāda iniciatīvas autori, iedzīvotāji aicināti skapjos neievietot pārtikas produktus ar īsu uzglabāšanas laiku. Dāvanas, kas skapī atradīsies pēc iniciatīvas beigām, tiks nodotas labdarības organizācijai “Otrā Elpa”.

*Aptauja veikta 2023. gada novembrī sadarbībā ar Snapshots, ar interneta palīdzību aptaujājot 702 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.