Tā kā mēs skaitām pēdējās dienas pirms lielajiem svētkiem, pilsētās aizvien biežāk atskan petardes. Civinity esperti stāsta, vai dzīvojamo māju tuvumā un pagalmos drīkst spridzināt petardes un svētku uguņošanas ierīces un ko darīt neapmierinātiem kaimiņiem.
Pieaug iedzīvotāju jautājumu skaits
Petardes un uguņošanas ierīces jau izsenis ir neatņemama ziemas saulgriežu sastāvdaļa. Sākoties svētku sprāgstvielu tirdzniecībai, pilsētas piepildās ar jaunām skaņām, kas nereti rada lielu neapmierinātību kaimiņos. Īpaši tad, ja sprāgstvielas tiek šautas dzīvojamo ēku tuvumā vai daudzdzīvokļu māju pagalmos.
Tāpēc svētku laikā pieaug iedzīvotāju jautājumu skaits par to, vai drīkst šaut petardes un uguņošanas ierīces dzīvojamo ēku tuvumā un pagalmos.
Daudzi klienti vēršas pēc palīdzības, jo daudzdzīvokļu māju pagalmos nereti tiek lietotas petardes, kas sagādā lielas neērtības: sprāgstošo petaržu skaņa ir biedējoša maziem bērniem un dzīvniekiem. Daudzi cilvēki arī uztraucas par īpašuma un cilvēku drošību.
Petaržu un uguņošanas ierīču atļaušana dzīvojamo rajonu tuvumā ir stingri ierobežota.
Likums aizliedz visu veidu uguņošanas ierīču lietošanu bērnudārzu, izglītības, ārstniecības un rehabilitācijas iestāžu, kulta vietu un dievnamu tuvumā. Ja vēlaties šaut petardes vai uguņošanas ierīces šo vietu tuvumā, jums jāpārliecinās, ka tās nav tuvāk par 100 metriem.
Kā arī, ja tiek izmantotas pirotehniskās raķetes, tās aizliegts lietot daudzdzīvokļu māju pagalmos. Ja attālums līdz daudzdzīvokļu mājai ir lielāks, petardes vai uguņošanas ierīces ir atļautas, bet piemērotā laikā.
Pirotehnikas izmantošana ir aizliegta no plkst.23.00 līdz 07.00 Rīgas valspilsētas teritiorijā. Izņēmums ir valsts svētku dienas, tāpēc iedzīvotāji neizdara pārkāpumu, gan Ziemassvētku dienās, gan Jaungada naktī atbilstošā attālumā no mājokļiem un citām ēkām spridzinot uguņošanas ierīces.
Kā izvairīties no problēmām ar kaimiņiem
Saskaroties ar problēmu, ka pirotehnika tiek detonēta, pārkāpjot noteikumus, daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var veikt vairākus pasākumus.
Pirmkārt, aicinām kaimiņus veidot kopienas, runāt un skaidri vienoties par to, kādi kārtības noteikumi ir pieņemami viņu daudzdzīvokļu mājā un apkārtnē. Esam redzējuši labus piemērus no mūsu klientiem, kad kopienā ir panākta vienošanās par noteiktiem daudzdzīvokļu mājas dzīves noteikumiem, kas ir izlikti visiem redzamā vietā un kurus iedzīvotāji ievēro. Šie noteikumi var ietvert ne tikai mājdzīvnieku pastaigas, smēķēšanu, remontdarbus, trokšņu novēršanu, bet arī pirotehnikas lietošanu, skaidri vienojoties par to, kas ir pieļaujams un kas ne.
Ja kaimiņi nevar vienoties, iedzīvotāji, kuriem sagādā neērtības tas, ka, pārkāpjot noteikumus, ir izmantota pirotehnika, var vērsties policijā, zvanot uz vispārējās palīdzības dienestu pa tālruni 112, lai ziņotu par notikušo.
Tiem, kuri neievēro noteikto kārtību, var tikt piemērots naudas sods
Pirotehnikas lietošanas kārtības pārkāpējiem tiek piemēroti sodi pēc Latvijas Administratīvo pārkāpuma kodeksa 181. panta par uguņošanas ierīces vai skatuves pirotehniskā izstrādājuma aprites noteikumu pārkāpšanu paredz naudas sodu fiziskajām personām no 35 līdz 350 eiro apmērā, konfiscējot pārkāpuma priekšmetus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām - no 70 līdz 700 eiro apmērā, konfiscējot pārkāpuma priekšmetus vai bez konfiskācijas.
Bērni bieži rotaļājas ar pirotehniku, taču tas nenozīmē, ka viņi netiks saukti pie atbildības. Vecāki ir atbildīgi par administratīvajiem pārkāpumiem, ko izdarījuši bērni, kas jaunāki par 14 gadiem, tāpēc viņiem var piemērot naudas sodu.