Tieslietu ministrijas (TM) piedāvātā jaunā audzinoša rakstura iestāde "Terapeitiskā māja" varētu būt labāka par iepriekšējām iestādēm, jo tās izveide ir balstīta uz mūsdienu zinātnē izstrādātajām metodēm darbā ar bērniem un ārvalstu pieredzi, aģentūrai LETA savu vērtējumu pauda Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.
Kā norādīts informatīvajā ziņojumā, Tieslietu ministrijas pārstāvji apmeklējuši Igaunijas un Lielbritānijas iestādes arī klātienē. Grēvere uzsver, ka ārvalstīs gan šo slēgta tipa iestādi sauc par "Drošo māju", un tiesībsarga ieskatā būtu jālieto vienota terminoloģija, lai būtu skaidrs, ka jaunā iestāde ir ārvalstu praksē pārbaudītais intervences līdzeklis.
"Jaunā iestāde plānota gan saturiski, gan ideoloģiski atšķirīga no līdzšinējām slēgta tipa iestādēm bērniem, kas izdarījuši likumpārkāpumus. Izskatās, ka ņemtas vērā pagātnē pieļautās kļūdas," sacīja Grāvere.
Komentējot to, kādi principi jāievēro jaunās iestādes darbā, Grāvere uzskata, ka iestādē jāievieto bērni, kuru vajadzībām atbilst šis piespiedu līdzeklis, proti, pirms ievietošana iestādē jābūt bērna atbalsta vajadzību rūpīgam izvērtējumam. Tāpat iestādē jāstrādā augsti kvalificētiem speciālistiem un tiem jābūt pietiekamā skaitā un bērniem pieejamiem, darbiniekiem jāspēj izveidot personiskas, uzticībā un cieņā balstītas attiecības ar katru bērnu, darba metodēm jābūt pierādījumos balstītām, videi iestādē jābūt tādai, kas pozitīvi ietekmē bērnu pašsajūtu un uzvedību, kā arī periodiski jāizvērtē iestādes darbības efektivitāte un tā pastāvīgi jāpilnveido.
"No informatīvā ziņojuma izriet, ka minētie principi tiks ņemti vērā, cerams, ka iecere tiks īstenota pēc iespējas ātrāk, jo prakse rāda, ka pakalpojums ir ļoti vajadzīgs," secina Grāvere.
Jau ziņots, ka TM piedāvā ieviest jaunu audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - bērnu ievietošanu "Terapeitiskajā mājā", kura būs paredzēta augsta riska pusaudžiem.
Pašlaik bērnus par pastrādātiem smagākiem noziegumiem var ievietot Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem, kuru principā var pielīdzināt cietumam. Savukārt par mazāk smagiem pārkāpumiem jaunieši savulaik varēja nonākt sociālās korekcijas izglītības iestādēs, taču tādas tika likvidētas kā pāraudzināšanas mērķi nesasniedzošas.
Jaunajā iestādē bērnam tikšot nodrošināta tāda vide, kas "terapeitiski un pozitīvi ietekmē bērna pašsajūtu un uzvedību, kā arī sastāvēs no skaidra dienas režīma, cieņpilnām attiecībām, izglītības iegūšanas un uzvedības maiņas elementiem".
Bērna ievietošana "Terapeitiskajā mājā" tiks integrēta audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu sistēmā un paredzēs bērna izņemšanu no ierastās vides uz laiku. Taču, atšķirībā no sociālās korekcijas izglītības iestādes, "Terapeitiskā māja" būšot konceptuāli atšķirīga "gan saturiski, gan procesuāli, gan ideoloģiski".