Baltijas jūras reģionā enerģētiskā drošība piedzīvo milzīgas pārmaiņas, pirmdien Pasaules Enerģijas padomes (PEP) Latvijas Nacionālās komitejas rīkotajā enerģētikas konferencē "Energy Trilemma - the Backbone for Energy Transition. Baltic Sea region focus" sacīja AS "Augstsprieguma tīkls" valdes loceklis Gatis Junghāns.
Viņš atgādināja, ka tostarp pēdējā laikā ir bijuši bojāti "NordStream", kā arī "Balticconnector" gāzesvadi. Pērn Baltijas jūras reģions saskārās ar negaidītiem enerģijas importa aizliegumiem no trešajām valstīm, kā arī fosilā kurināmā pieejamības izaicinājumiem.
Runājot par gāzes padevi šajā ziemas sezonā, Junghāns uzsvēra, ka gāzes tirgus ir labi pielāgojies, ir atrasti alternatīvi gāzes avoti, lai aizstātu Krievijas cauruļvadu gāzes importu. Tāpat šajā sezonā sasniegts ziemas sākumā uzkrātās gāzes daudzuma rekords. Eiropas Savienībā kopumā aizpildīti aptuveni 96% gāzes krātuvju.
Lai arī "Balticconnector" darbības traucējumi ierobežo Somijas sadarbības iespējas ar Baltijas valstīm, taču nerada būtisku risku gāzes piegādes drošībai reģionā, piebilda Junghāns.
Savukārt, runājot par elektroapgādi, Junghāns norādīja, ka elektroenerģijas patērētājus var ietekmēt ekstremālu laika apstākļu un lielu neplānotu ražošanas vai starpsavienojumu pārtraukumu kombinācija. Vienlaikus enerģijas taupīšanas pasākumu rezultāti liecina, ka ar šiem pasākumiem var būtiski samazināt riskus elektroapgādē.
Jau vēstīts, ka Rīgā šodien notiek PEP Latvijas Nacionālās komitejas rīkotā enerģētikas konference par enerģijas drošību, pieejamību un ilgtspēju Baltijas jūras reģionā.
Konferencē "Energy Trilemma - the Backbone for Energy Transition. Baltic Sea region focus" starptautiski novērtēti eksperti, reģiona politikas veidotāji un enerģētikas uzņēmumu vadītāji diskutē par Baltijas jūras reģiona enerģijas sektora noturību pret drošības riskiem, elektroenerģijas tirgus modeļa pilnveidi, kā arī analizē, vai "ilgtspējas - rentabilitātes" pieeja enerģētikā ir iespējama.