Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

arrow_right_alt Latvijā

Latvija drīzumā saņems tūkstošiem pret Covid-19 vakcīnas; kāpēc tās tik lielos apjomos joprojām tiek piegādātas?

© f64.lv, Kaspars Krafts

Nākamajā gadā saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) līgumu Latvija saņems 221 000 vakcīnu pret Covid-19 devu, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Viņš atgādināja, ka nedz Latvija, nedz Eiropas Savienība (ES) kopumā no līgumiem pilnībā atkāpties nevar, jo Covid-19 vakcīnu iepirkums ir noslēgts ES kopumā, un Latvijai pienākas daļa no iepirktajām vakcīnām. Tomēr ir arī labā ziņa - EK esot izdevies panākt, ka vakcīnu iepirkuma apjoms tiek samazināts uz pusi - no 1,6 miljoniem līdz 800 000 devu. Rezultātā Latvijai vairs nav jāmaksā par visu to apjomu, kas iepriekš tika rezervēts, un ir izdevies ietaupīt līdzekļus, uzsvēra ministrs.

Viņš atzina, ka nākamajos trīs gados Latvija joprojām turpinās saņemt vakcīnas iepirkuma ietvaros. 2024.gadā tas būs 221 000 devu.

Ņemot vērā aktuālo pieprasījumu pēc vakcīnām un faktisko izlietojumu un krājumus valstī, ES dalībvalstis piedāvā citām valstīm vakcīnas, ja krājumi ir lielāki nekā plānotā izlietojuma prognoze. Ministrs informēja, ka šobrīd Igaunija ir lūgusi Latvijai ziedot Covid-19 vakcīnas. Izvērtējot situāciju, Latvija var piedāvāt ziedot Igaunijai līdz 40 000 "Pfizer" vakcīnas devu.

Abu Meri uzsvēra, ka viņš noteikti neiestājas par obligātu vakcināciju, kā tas bija Covid-19 pandēmijas laikā. Tomēr publiski Veselības ministrija jau kopš septembra aicinājusi iedzīvotājus vakcinēties. Arī ģimenes ārsti savu resursu ietvaros apzina pacientus, īpaši seniorus, lai apzvanītu, atgādinātu un arī vizītes laikā piedāvātu vakcināciju.

"Arī es aicinu visus atgādināt saviem vecākiem, vecvecākiem, īpaši tiem, kas ir riska grupās, par vakcināciju pret gripu un Covid-19. Protams, tas nav obligāti, tomēr redzam, ka pēdējā laikā slimnīcās nonāk arvien vairāk pacientu gan ar gripu, gan ar Covid-19. Diemžēl ir letāli gadījumi. Šobrīd tā nav pandēmija, bet gan sezonāli vīrusi, bet vakcinācija pret gripu notiek jau gadiem, un šobrīd tam klāt ir arī Covid-19," sacīja ministrs.

Vaicāts, vai ar laiku Covid-19 vakcīnas varētu noteikt par maksas, Abu Meri norādīja, ka tas nav plānots, jo arī gripas vakcīnas atsevišķām cilvēku grupām valsts nodrošina bez maksas. Turklāt, ja par Covid-19 vakcīnu būs jāmaksā, ministra vērtējumā, vēl vairāk cilvēku izvēlēsies nevakcinēties.

Šobrīd Latvijai nevajadzīgās vakcīnas, kurām drīz beigsies termiņš, var ziedot trešajām valstīm, kurām tas nepieciešams. Politiķis uzsver, ka tas līdz šim ir arī ticis darīts.