Reirs: Bankas nodarbojās ar biedēšanu, finanšu un ekonomisko vardarbību

© Vladislavs PROŠKINS, MN

“Situācija, kad komercbankām ir tādi resursi, kurus viņi dienu un nakti glabā Latvijas bankā, nevis iegulda tautsaimniecībā, nav pieņemama,” TV24 raidījumā "Naudas cena" saka Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs (JV), finanšu ministrs (2019-2022) Jānis Reirs.


Bijušais finanšu ministrs norāda, ka biedēšana ir viens no vardarbības veidiem, un, ka “bankas nodarbojās ar biedēšanu, finanšu un ekonomisko vardarbību 2010.gadā, stāstot, ka mums ir viņu kļūdas jālabo un jāaizdod vairāk kā miljards eiro. Nekādā veidā neatbalstot Latvijas iedzīvotājus, bet gan banku sistēmu. 2019.gadā bankas atkal šo pašu dziesmu dziedāja”.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs uzskata, ka Latvijā salīdzinoši ar Iguniju, kur bankām ir peļņas nodoklis, kas katru gadu tiek maksāts, “mūsu komercbankas piecus gadus uzkrāj līdzekļus, tātad viņiem šī nodokļu daļa, ko valsts neieņēma nodokļos, ir pa nulli, kapitāls vai resurss ir pa nulli. Situācija, kad komercbankām ir tādi resursi, kurus viņi dienu un nakti glabā Latvijas bankā, nevis iegulda tautsaimniecībā, nav pieņemama,” J.Reirs uzskata, ka ir jāveic izmaiņas, tāpēc budžeta komisija esot uzsākusi darbu - AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” pārveidi par komercbanku.

“Mums ir nepieciešams finansējums uzņēmējiem, bankas šo finansējumu nenodrošina. Kāpēc Lietuvā un Igaunijā šī kreditēšana ir apmēram divas reizes lielāka nekā Latvijā no IKP? Te ir arī komercbanku menedžeru atbildība,” uzskata bijušais finanšu ministrs.

.

Latvijā

Festivāla "Positivus" laikā, kas Lucavsalā, Rīgā, noritēja piektdien, 19.jūlijā, un sestdien, 20.jūlijā, Valsts policijā (VP) ir sākti vairāki kriminālprocesi par apreibinošo vielu glabāšanu un administratīvie procesi par lietošanu.

Svarīgākais