Svētdiena, 3.marts

redeem Marts, Tālavs, Tālis

arrow_right_alt Latvijā

Mamikins Valsts darba inspekcijā sen kā vairs nestrādā, bet algu katru mēnesi turpina saņemt

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Krievijas hibrīdkarš izpaužas ne tikai fiziskos uzbrukumos Latvijas robežām. Mūsu prātus un pārliecību palīdz graut daudzi Putina fani. Viens no viņiem – Andrejs Mamikins pārcēlies uz Maskavu. TV3 raidījums "Nekā personīga" ir uzzinājis vairākas interesantas detaļas par to kā pirms diviem gadiem notika viņa pieņemšana darbā Valsts darba inspekcijā. Kā inspekcija nemākulīgi centās viņu atlaist. Un kā mēs visi no valsts budžeta Mamikinam divus gadus esam maksājuši algu. Tagad tiesa par atlaišanu beidzot beigusies. Bet vēl decembrī Mamikinam tiks samaksāts par neizlietoto atvaļinājumu. Darba vietā, kurā viņš nostrādāja 2 nedēļas.

Valsts darba inspekcijā 2021.gada 1.oktobrī darbā pieņemts Andrejs Mamikins. Šiltītē pie viņa kabineta bija rakstīts - stratēģiskās komunikācijas vadītājs.

2020.gada beigās pasaulē plosījās Covid-19 pandēmija un inspekcijas vadība nolemj, ka nepieciešams uzlabot iestādes tēlu. Izveidots darba apraksts jaunai amata vietai - "stratēģiskās komunikācijas vadītājs". Pretendentiem algā solīts nedaudz virs 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Darbinieku nesekmīgi meklējuši paši, pēc tam izsludināts konkurss. Pieteicies tikai viens interesents - Andrejs Mamikins. Izveidota konkursa komisija un attālināti vienīgais kandidāts iztaujāts.

"Varbūt bija nepareizais atslēgas vārds meklētājā ievadīts. Bet nekad tāda informācija, kas diskreditētu viņu tā, lai mēs viņu neņemtu darbā, tādu informāciju mēs neredzējām tajā brīdī," norāda Valsts darba inspekcijas direktora vietniece Andra Auziņa.

Valsts darba inspekcijas konkursa komisija iestādes vadītāja Renāra Lūša vadībā Mamikinu akceptē par derīgu jaunajam amatam. 2021.gada 1.oktobrī Mamikinam piešķirts kabinets, pie ieejas tajā piestiprināts vārds un amats. Viņam liek parakstīt vairākus dokumentus un apliecinājumus par interešu konflikta neesamību. Vienu nedēļu jaunais komunikācijas stratēģis nostrādājis tur. Otrajā Covid-19 dēļ darbs pārcelts attālināti. Bet jau 14.oktobrī pēc Labklājības ministra Gata Eglīša mudinājuma izvērtēt jauno darbinieku rūpīgāk, Mamikinam darbs uzteikts.

Un par pamatu atlaišanai kalpojusi intervija ar no Gaiļezera slimnīcas atlaisto skandalozo feldšeri Covid-19 noliedzēju, kas publicēta laikā, kad Mamikins jau strādājis valsts darbā.

"Politiskie uzskati paši pa sevi jau nevarētu būt kā tādi, kas darba devējam būtu pamats kādu neņem darbā. Tas, kam mēs varbūt neveltījām nepietiekamu uzmanību, tas ir tam, kā viņa kā privātpersonas tēls, zināmas personas tēls, varētu ietekmēt Valsts darba inspekcijas tēla atpazīstamību," saka Auziņa.

Jau pēc mēneša Mamikins vēršas tiesā un atlaišanu apstrīd. Kā "Nekā personīga" skaidro Valsts darba inspekcija - Mamikina darba līgumu gatavojusi Labklājības ministrija. Kļūdas dēļ tajā nebija noteikts pārbaudes laika termiņš. Tāpēc vispirms Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa un pēc tam arī Rīgas apgabaltiesa pagājušā gada jūnijā nolemj, ka atlaišana bijusi pretlikumīga. Kā liecina mūsu rīcībā esošais tiesas spriedums - tiesa liek Valsts darba inspekcijai Mamikinam izmaksāt 10 104 eiro 68 centus kā nesaņemto algu un viņš darbā atjaunots.

Pa šo laiku Valsts darba inspekcija ir likvidējusi stratēģiskās komunikācijas vadītāja amata vietu un Mamikinam tiek noteikta dīkstāve. Tas nozīmē - viņš nestrādā, bet algu katru mēnesi turpina saņemt. Kā liecina inspekcijas sniegtās ziņas - tās apmērs ir 1318 eiro bruto. Mamikins ir iestājies Vitālija Reinbaha Pašvaldību organizāciju un valsts iestāžu arodbiedrībā, kas viņu aizstāv un iebilst mēģinājumiem atkal atlaist. Valsts darba inspekcija pagājušā gada 27.septembrī vēršas tiesā, lai panāktu darba līguma izbeigšanu. Tiesa ilgst gadu un tikai šī gada 16.oktobrī Rīgas pilsētas tiesa prasību apmierina. Mamikins to nepārsūdz un 7.novembrī spriedums stājies spēkā.

"Tātad no pagājušā gada augusta līdz šī gada 7. novembrim, kad ir stājies spēkā tiesas spriedums par viņa atbrīvošanu, mēs viņam maksājām dīkstāvi. Apmaksājām dīkstāvi, kas bija attiecīgi darba algas apmērā katru mēnesi," komentē Auziņa.

NP: "Un tad sanāk tā, ka tagad decembrī, vēl par novembri viņam būs pēdējais pārskaitījums no Valsts darba inspekcijas?"

Auziņa: "Jā, līdz 7. Novembrim. Un tagad, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, atlīdzība par neizmantoto ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas ir noteikta likumā."

NP: "Cik tas ir?"

Auziņa: "Viena mēnešalga apmēram."

Pret Valsts darba inspekcijas direktoru Renāru Lūsi uzreiz pēc pirmā mēģinājuma Mamikinu atlaist bija uzsākta disciplinārlieta. Tajā secināts, ka viņš vadot iestādi un konkursa komisiju, pienākumus ir veicis nolaidīgi un nekvalitatīvi, diskreditējot ne tikai sevi, bet arī iestādi un valsti. Valsts interesēm esot nodarījis kaitējumu, tomēr tas nav atzīstams par būtisku. Pārkāpumam esot gadījuma raksturs un tas izdarīts aiz rupjas neuzmanības. Turklāt Lūsis pats pēc savas iniciatīvas esot novērsis disciplinārpārkāpuma sekas - atbrīvojis no darba darbinieku, kurš neatbilst amata prasībām. Par to visu Renārs Lūsis saņēmis rājienu. Viņš sodam nav piekritis, šogad februārī vērsies tiesā, bet viņa pieteikums noraidīts un 29.martā tas stājies spēkā. Tiesa gan šis izvērtējums notika vēl pirms Mamikina atjaunošanas darbā un nevērtējot faktu, ka viņam no valsts izmaksāti aptuveni 20 tūkstoši eiro. Ministrijas darbiniece, kura gatavoja kļūdaino Mamikina darba līgumu ministrijā vairs nestrādājot, jo darbu pati esot pametusi.

Andrejs Mamikins tagad kļuvis par TV zvaigzni Maskavā. Dažādos Kremļa kontrolētos kanālos nomelno Latvijas valsti, tās amatpersonas. Pirms trim nedēļām arī sniedzis plašu interviju Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko kontrolētajai ziņu aģentūrai "BELTA". Tikmēr Latvijas Valsts drošības dienests atbildē "Nekā pesronīga" nekomentē kā norit sāktā krimināllieta par Mamikina naidīgajiem izteikumiem galēji reakcionārajā krievu televīzijas kanālā “Cargrad”, kurā viņš paziņoja, ka Krievija veic varenu un svētu lietu Ukrainā. Drošības dienests tikai norāda, ka Mamikina piemērs apliecina, cik ļoti būtu nepieciešams Saeimā pieņemt grozījumus, kas valsts un pašvaldību iestādēs ļauj nodarbināt tikai tādas personas, kuras ir lojālas Latvijas Republikai un tās Satversmei.

"Zināmā mērā es šobrīd varu garantēt, ka uz trešo lasījumu mēs skatām priekšlikumus komisijas sēdē 12. Datumā. Un tas nozīmē, ka uz pēdējo šīs sesijas Saeimas sēdi 21. datumā likums aiziet uz pieņemšanu," komentē Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

NP: "Kā atbildība ir, ka ir konkrēts cilvēks, kuram joprojām bija jāmaksā valsts nauda par to, ka viņš šajā amatā ir nostrādājis divas nedēļas?"

Auziņa: "Nu, jāsaka, kā Valsts darba inspekcija, ņemot vērā, ka komisijā bija augstākā iestādes vadība, nevar pati vērtēt savu atbildību. Un šī atbildība būtu jāvērtē mūs uzraugošajai iestādei."

Mediji rudenī ziņoja, ka Mamikina ģimene konfliktēja ar kompānijas GASSO darbiniekiem, kuri bez aicinājuma pie Mamikina ieradās mājās saistībā ar iespējamu gāzes noplūdi. Mamikins nav bijis uz vietas un Gaso darbiniekiem ar viņa dēlu izcēlies kautiņš. Valsts policija noskaidroja, ka Mamikinam jaunākajam nodarīti maz-nozīmīgi miesas bojājumi. Taču tiesībsargi konstatēja, Gaso darbinieki aizstāvējušies un 21.novembrī šis administratīvā pārkāpuma process izbeigts.