"Conexus" peļņa deviņos mēnešos samazinājās par 31,5% un bija 4,7 miljoni eiro

© Dmitrijs Suļžics/MN

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") apgrozījums šī gada pirmajos deviņos mēnešus bija 52,38 miljoni eiro, kas ir par 33% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās par 31,5% un bija 4,7 miljoni eiro, aģentūrai LETA pavēstīja "Conexus" pārstāvji.

Ieņēmumu pieaugumu veicinājis augstais pieprasījums pēc Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) pakalpojumiem, tā vienlaikus nosedzot pārvades pakalpojuma apjoma kritumu, ko ietekmējuši gan siltie laikapstākļi, gan augstās dabasgāzes cenas.

Pārskata perioda beigās - 2023.gada 30.septembrī - Inčukalna PGK bija noglabāta dabasgāze 20,8 teravatstundu (TWh) apjomā, ieskaitot energoapgādes drošuma rezerves, kas ir par 65% vairāk nekā pērn šajā laikā.

Uzsākot dabasgāzes izņemšanas sezonu, 15.oktobrī Inčukalna PGK atradās 21,7 TWh dabasgāzes, līdz ar to dabasgāzes izņemšanas sezona sākta ar lielāko krātuvē noglabāto dabasgāzes apjomu pēdējo piecu gadu laikā.

Tikmēr dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām 2023.gada pirmajos deviņos mēnešos sasniedza 5,3 TWh, kas ir par 9% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Dabasgāzes patēriņa samazinājumu ir ietekmējuši vairāki faktori, tostarp laika apstākļi, kas ziemas mēnešos bija maigāki nekā 2022.gada attiecīgajā periodā, kā rezultātā lietotāju nepieciešamība pēc apkures dabasgāzes bija mazāka nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Tāpat arī nepieredzēti augstās dabasgāzes cenas lietotājiem lika samazināt dabasgāzes patēriņu. Kopējais pārvadītās dabasgāzes apjoms pārskata periodā sasniedza 23 TWh, kas ir par 2% mazāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos "Conexus" nodrošināja nepārtrauktu dabasgāzes piegādi Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas vajadzībām.

Atbilstoši enerģētikas likumā noteiktajam aizliegumam piegādāt dabasgāzi no Krievijas, šogad nav notikusi dabasgāzes piegāde no Krievijas. Tā vietā dabasgāzes tirgotāji veica piegādes no Klaipēdas un Inko sašķidrinātās gāzes termināļiem un no Inčukalna PGK.

Dabasgāzes iesūknēšanas sezonā uz vienoto Latvijas un Igaunijas zonu aptuveni 70% no kopējā gāzes apjoma tika piegādāti no Lietuvas, savukārt 30% - no Somijas.

"Conexus" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss, raksturojot dabasgāzes apgādi Latvijas lietotājiem, uzsver, ka tā ir stabila un droša.

"Dabasgāzes tirgus ir pielāgojies jauniem dabasgāzes piegādes ceļiem, savukārt mēs kā sistēmas operators turpinām nodrošināt stabilitāti un dabasgāzes piegādes nepārtrauktību," atzīst Bariss.

"Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kas veic krātuves infrastruktūras uzturēšanas un uzlabošanas pasākumus, realizē nepieciešamos ieguldījumus infrastruktūras attīstībā, uzrauga un kontrolē krātuves stabilitāti, kā arī atbild par krātuves jaudu rezervēšanu un pārdošanu. Tāpat "Conexus" atbild par vienotu tarifu piemērošanu par Latvijas gāzes pārvades sistēmas un krātuves izmantošanu.

"Conexus" lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund", bet 2,48% - pārējiem akcionāriem.

Svarīgākais