Saeima šodien noraidīja opozīcijā esošās Nacionālās apvienības (NA) deputātu rosinājumu, kas paredzēja ar īpašu "Komunistiskā režīma represīvo iestāžu darbības vietas - Stūra mājas - likumu" nostiprināt Stūra mājas uzturēšanas un atjaunošanas kārtību.
''Progresīvo'' frakcijas vadītājs, kultūras ministres Agneses Loginas partijas biedrs Andris Šuvajevs aicināja priekšlikumu noraidīt, jo Kultūras ministrija un koalīcija pie šī jautājuma strādājot.
Kā norādīja likumprojekta autori, likuma mērķis ir saglabāt valsts nozīmes vēsturiska notikuma vietu - Stūra māju - kā unikālu pieminekli nākamajām paaudzēm komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanai, tā upuru pieminēšanai, vēstures izzināšanai un vēsturiskās atmiņas noturības nodrošināšanai.
Ar grozījumiem bija plānots, ka primāri tiktu veikti nepieciešamie darbi, lai novērstu ēkas daļas ekspluatācijas bīstamību un nodrošinātu ēkas drošu ekspluatāciju daļā, kurā savu darbību veic muzejs. Pārējā ēkas daļa, kurā savu darbību neveic muzejs, tiek iekonservēta, veicot vienkāršus konstrukciju pastiprināšanas darbus. Pēc visas ēkas remonta, remonta laikā maksimāli saglabājot vērtīgo oriģinālo substanci un aizsargājamā objekta autentiskumu, ēka ir publiski pieejama un izmantojama sabiedrības vajadzībām.
Likums noteiktu - lai saglabātu Stūra māju nākošajām paaudzēm, tas tiks saglabāts valsts īpašumā kā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) piederošs īpašums. Piemineklis netiek atsavināts vai apgrūtināts. Finansējums Stūra mājas atjaunošanai un uzturēšanai tiktu segts no VNĪ budžeta.
NA deputāti norāda, ka saskaņā ar VNĪ aplēsēm indikatīvās izmaksas neatliekami veicamo darbu izpildei kopā sastāda 847 000 eiro ar PVN. Savukārt ēkas tukšās daļas uzturēšanai gadā ir nepieciešami 69 022 eiro, bez PVN, kas ietver pakalpojumu sniedzēju apsaimniekošanas izmaksas, tai skaitā plānotās un jaunās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmas apkopi, ventilācijas kanālu tīrīšanu, jumta tīrīšanu, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas apkopi, elektroapgādes sistēmas apkopi, obligāto ēkas tehnisko apsekošanu, tehniskās apsardzes signalizācijas sistēmas apkopi, video novērošanas sistēmas apkopi, pretestības mērījumu veikšanu, tai skaitā visa veida elektrotīklu pārbaudes un aktu sagatavošanu, ugunsdzēsības iekšējā ūdensvada apkopi.
Saskaņā ar SIA "Jaunrīga Eco" 2021.gadā izstrādāto kontroltāmi Īpašuma kapitālas pārbūves provizoriskās izmaksas ir 13,83 miljoni euro, bez PVN, norāda likumprojekta autori.