Sestdiena, 13.aprīlis

redeem Egils, Egīls, Nauris

arrow_right_alt Latvijā

NA rosina dubultot plānoto banku virspeļņas nodokli

© pixabay.com

Nacionālā apvienība (NA) rosina uz laiku dubultot uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) bankām, piemērojot 40% likmi plānotās 20% likmes vietā, tā gūstot papildu 140 miljonus valsts budžetā, aģentūru LETA informēja NA pārstāve Laima Melkina.

NA deputāts Artūrs Butāns norāda, ka banku rekordlielā peļņa Latvijā šogad sasniegs nepilnu miljardu eiro. Viņš skaidro, ka šī peļņa iegūta, nevis paplašinot kreditēšanu vai ieviešot jaunus pakalpojumus, bet gan tādēļ, ka Eiropas Centrālā banka vairākkārt palielinājusi procentu likmes, ko smagi izjūt daudzi Latvijas kredītu maksātāji.

"Šajos apstākļos ir jānodrošina samērīgums un līdzsvars starp finanšu nozares peļņu un sabiedrības interesēm. To var izdarīt, valstij atgūstot daļu no banku virspeļņas un novirzot to atpakaļ sabiedrības un tautsaimniecības vajadzību segšanai. Šobrīd valdības plāni šajā jautājumā ir visai kūtri," pauž Butāns.

NA iesniegusi grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas paredz uz vienu gadu banku peļņai piemērot 40% nodokļu likmi plānotās 20% likmes vietā. Tas ļautu dubultot plānotos ieņēmumus valsts budžetā un tādējādi rast finansējumu dažādām vajadzībām. NA ieskatā, Finanšu ministrijas piedāvājums piemērot 20% uzņēmumu ienākuma nodokli bankām un iekasēt 140 miljonus eiro ir nepietiekams. NA kā piemēru min Lietuvas valdību, kura plāno no bankām iekasēt aptuveni 400 miljonus eiro.

NA akcentē, ka pavasarī Lietuvas valdība atbalstīja terminētu solidaritātes maksu bankām, reaģējot uz lielo banku sektora peļņu. Nodokļa apmērs kaimiņvalstī ir 60% no tīrajiem procentu ienākumiem, kas par vairāk nekā 50% pārsniedz bankas četru finanšu gadu vidējo rādītāju. Lietuvas valdība prognozē, ka šādā veidā trīs gadu laikā valsts budžetā tiks iekasēti vairāk nekā 400 miljoni eiro. Iegūtos līdzekļus Lietuvas valdība paredz novirzīt aizsardzībai, kā arī civilās un militārās infrastruktūras projektiem.

NA rosina rīkoties līdzīgi kā Lietuvā un 2024.gadā piemērot 40% UIN banku virspeļņai, tā iegūstot valsts budžetā papildu 140 miljonus eiro, ko novirzīt uzņēmējdarbības konkurētspējai, iekšlietu dienestu darbinieku atalgojumam, maternitātes pabalsta palielināšanai un citu budžeta vajadzību segšanai.

Jau ziņots, ka Latvijā banku sektoram nākamgad tiks uzlikta pamatīga nodokļu nasta, tāpēc apgrūtināt to ar vēl kādiem nodokļiem nebūtu pareizi, iepriekš sacījis finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Ministrs atgādināja, ka nākamgad banku sektoram būs jāmaksā 20% UIN avansa maksājums no iepriekšējā gada peļņas, lai gan citās valstīs UIN likme ir apmēram 15%. Šis nodoklis no banku peļņas budžetam dos 140 miljonus eiro.