Latvijā bagātākais pensionārs uz rokas saņem 3500 latu

Latvijā lielākā pensija ir 4500, tomēr pēc iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas, šis pensionārs uz rokas saņem 3500 latu, nra.lv uzzināja Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Intervijā Latvijas radio Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras direktore Inese Šmitiņa minēja, ka lielākā pensija Latvijā šobrīd ir 4500 latu. Kā noskaidroja nra.lv, uz rokas šis cilvēks saņem 3,5 tūkstošus latu. Tik lielas pensijas izveidošanos noteikuši vairāki faktori, vispirms tas, ka šim cilvēkam ir ievērojams darba stāžs – 44 gadi, kā arī darba mūžā viņam bijuši vairāki darba devēji vienlaikus. Tā kā liela daļa darba mūža nostrādāta padomju laikos, tad pensijas kapitāls rēķināts pēc darba algas apmēra no 1996. gada līdz 1999. gadam. Kā zināms, 1996. gadā stājās spēkā jaunais Pensiju likums, kas noteica, ka, aprēķinot pensiju, tiek ņemtas vērā cilvēka individuāli veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tomēr pārejas periodā un par darbu padomju laikā tika noteikti četri gadi, kura laikā veiktās sociālās iemaksas tika attiecinātas uz visu padomju laiku.

Tā šajā gadījumā personai bijusi ļoti liela alga 1996. – 1999. gadā, kas būtiski ietekmēja pensijas kapitālu, jo tā tika attiecināta uz visu iepriekšēji padomju laika darba periodu. Turklāt, 1996. gadā veļ nebija sociālo iemaksu griestu, tas ir, nodokli varēja maksāt no visas algas, kas nozīmēja, ka ari pakalpojumu varēja saņemt visā apmērā. Minētais pensionārs aizgājis pensijām, kad kapitāla indekss bija virs 1 (šo indeksu ņem vērā, aprēķinot pensijas), pašlaik indekss ir sarucis zem 1.

Pensijas virs 3000 latiem saņem septiņi pensionāri. Tomēr lielo pensiju saņēmēji veido tikai 0,1% no visiem pensionāriem. Lielākajai daļai pensionaru Latvijā ir pensijas zem 200 latiem.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais