Asinis kādreiz savāca stikla pudelēs; tagad drošos plastikāta iepakojumos

Specializētais donoru autobuss, 1970.gads © VADC

Šodien aprit septiņdesmit gadi, kopš Latvijā izveidots asins dienests un aizsākusies asins donoru kustība. Šo gadu laikā ievērojami mainījusies asins ziedošana - kādreiz asins donoru ietērpa baltās drēbēs, bet asinis tika ņemtas stikla pudelēs.

1941. gada 18. martā profesora Paula Stradiņa vadībā tika nodibināta Republikāniskā Asins pārliešanas stacija (RAPS), kas 1993.gada 1.augustā maina nosaukumu un tiek pārdēvēta par šobrīd zināmo Valsts asinsdonoru centru (VADC). Kopā ar asins dienestu, 70 gadi aprit arī donoru kustībai Latvijā.

Šo gadu laikā mainījies un attīstījies ne vien asins sagatavošanas process, bet arī donoru pieņemšana kopumā.

Līdz pat 20.gadsimta astoņdesmito gadu vidum donori pirms asins ziedošanas tika ieģērbti speciālās drēbēs - baltos halātos, cepurēs un garās zeķēs, jo sistēmas, ar kurām ņēma asinis, nebija hermētiski noslēgtas. Toreiz asinis tika ņemtas stikla pudelēs un pastāvēja augsts inficēšanās risks.

Kopš 1993. gada marta asinis tiek sagatavotas tikai plastikāta maisiņos un procedūras laikā donors ziedo asins standartdevu – 450 ml un 40 ml laboratoriskiem izmeklējumiem. Mūsdienās asins ziedošana ir droša. Donors nevar inficēties, jo tiek izmantoti vienreiz lietojami asins savākšanas maisi, adatas, pārsēji un cimdi.

Lai arī kopējā tendence palikusi nemainīga – asinis slimnieku ārstēšanai bija nepieciešamas gan dienesta darbības pirmajos gadu desmitos, gan tagad – pēc 70 gadiem, tomēr līdz ar medicīnas attīstību mainījušās arī kvalitātes prasības asins un asins komponentu sagatavošanai.

Pavisam nesen, gada sākumā, P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā profesora Jāņa Gardovska vadībā tika veikta Latvijā pirmā aknu transplantācijas operācija. Šī operācija ir unikāla tāpēc, ka pacienta dzīvību glābuši 343 asins un asins komponentu donori. Tas ir līdz šim lielākais zināmais donoru skaits, kas piedalījušies viena pacienta dzīvības glābšanā.

VADC vēl daudz laimes dzimšanas dienā gan donoriem, gan bijušajiem un esošajiem Asins dienesta darbiniekiem. Ar P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja atbalstu, donori, kas laika posmā no 2011. gada 18. marta līdz 18. aprīlim ziedos asinis VADC, Rīgas Austrumu slimnīcas klīnikā Gaiļezers un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļās, saņems kuponu, kuru varēs apmainīt pret ieejas biļeti muzejā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais