Ceturtdiena, 2.maijs

redeem Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

arrow_right_alt Latvijā

Medijs ziņo par konfliktu RSU studentu vidū, iesaistās pat IZM, situāciju komentē augstskola

© Dmitrijs SUĻŽICS, MN

Izglītības un zinātnes ministrija vērtēs situāciju Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) par iespējamiem konfliktiem starp ārvalstu studentiem saistībā ar Izraēlas un Palestīnas konfliktu, izriet no ministrijas ieraksta tviterī.

IZM ir sazinājusies ar Veselības ministriju, kuras padotībā ir RSU, Ārlietu ministriju un Iekšlietu ministriju, lai skaidrotu situāciju un novērstu tās eskalāciju.

Ministrijā aģentūrai LETA apliecināja, ka IZM valsts sekretāra vietnieks augstākās izglītības, zinātnes, kosmosa un inovāciju jautājumos Jānis Paiders šodien tikās ar lielāko augstskolu vadību un pārrunāja situāciju citās augstākās izglītības iestādēs. IZM lūgusi savām padotības augstskolām proaktīvi apzināt situāciju un monitorēt, lai netiktu pieļauti iekšējās kārtības un normatīvo aktu pārkāpumi, kā arī informēt studentus un darbiniekus par atbildīgu un pareizu rīcību šādos gadījumos.

Kā vēsta portāls "Tvnet", vairāki RSU studenti no Izraēlas kopš kara sākuma Izraēlā ir saņēmuši naidu kurinošus tekstus un draudus. Tas ir novedis pie nesaskaņām RSU studentu vidū. Viena persona vērsusies Valsts drošības dienestā (VDD) saistībā ar antisemītiskiem izteicieniem un draudiem.

Arī agrāk RSU esot bijuši līdzīgi incidenti, taču mazāk ekstrēmi, vienlaikus RSU brīdinājumi agresoriem par iespējamu izraidīšanu nav līdzējuši, vēsta portāls.

Aģentūrai LETA universitātē atklāja, ka līdz šim tā nav saņēmusi pierādījumus par rakstā pieminētā studenta apgalvoto. Taču izglītības iestāde "reaģē uz katru šādu ziņojumu un katru arī individuāli izvērtē". Vēl šorīt RSU sazinājusies ar VDD un saņēmusi norādes, ka pašlaik RSU papildus pasākumi nav nepieciešami, un situācija tiek uzraudzīta.

Universitāte apliecināja, ka ir saņēmusi ziņojumus par iespējami nekorektiem izteikumiem sociālo tīklu kontos un savstarpējās sarunās studējošo vidū, tomēr neprecizēja, cik šādu ziņojumu saņemts. Par diviem gadījumiem esot ziņots Valsts drošības dienestam. Tie notikuši pēc kara sākšanās Tuvajos Austrumos.

RSU uzsvēra, ka juridiski drošību un rīcību apdraudējuma gadījumā regulē studiju iekšējās kārtības noteikumi, kuros "skaidri atrunāts algoritms rīcībai jebkuru apdraudējumu gadījumos".

Arī RSU rektors Aigars Pētersons ir vērsies pie RSU kopienas ar aicinājumu "būt iejūtīgiem vienam pret otru šajā sarežģītajā laikā".

Valsts drošības dienestā (VDD) aģentūrai LETA apstiprināja, ka dienests ir informēts par radušos saspīlējumu RSU ārvalstu studentu vidē un veic situācijas izpēti. Patlaban dienests plašākus komentārus nesniegs.