Bērni pērn vairāk ziņojuši par vardarbību ģimenē

Bērni un jaunieši mazāk sūdzas par fizisko un emocionālo vardarbību izglītības iestādēs, savukārt pieaudzis šādu sūdzību skaits par incidentiem ģimenēs, liecina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) bērnu un jauniešu uzticības tālruņa speciālistu apkopotā statistika par darbu 2010. gadā.

Tas skaidrojams ar ieilgušās krīzes negatīvo ietekmi – vecāki nespēj sekmīgi tikt galā ar stresu un izgāž savas negācijas uz bērniem, bērni jūtas atstumti un nesaprasti.

2010. gadā pavisam atbildēts uz 121 643 zvaniem un sniegtas 9985 psiholoģiskās konsultācijas. Bērni un pusaudži galvenokārt lūguši palīdzību attiecību problēmās ar vienaudžiem, draugiem, vecākiem, pedagogiem, brāļiem, māsām; vardarbības gadījumos ģimenē vai izglītības iestādē. Jauniešiem ir arī aktuāli jautājumi par partnerattiecībām, interneta drošību, atkarībām, higiēnu un problēmām, kas saistītas ar garīgo un fizisko veselību, seksualitāti. Bērniem ir emocionālās problēmas: bezspēcība, aizvainojums, bailes, dusmas, zaudējums, vainas izjūta.

"Uzticības tālrunis 116111, kas darbojas ilgāk par pieciem gadiem, šādus datus apkopo regulāri, iepriekšējos gados saņemto zvanu tematika bija līdzīga – jaunas tendences novērotas 2010. gadā. Bērnu satraukums un sūdzības par emocionālo un fizisko vardarbību ģimenēs ir satraucoša ziņa," norāda VBTAI priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa. Vecākiem ir arvien grūtāk tikt galā pašiem ar savām problēmām, tāpēc bērni tiek vai nu atstāti novārtā, vai arī uz tiem tiek izgāztas dusmas par vecāku neveiksmēm.

Dati liecina, ka pērn bērni visvairāk sūdzējušies par emocionālo vardarbību skolā, fizisko vardarbību – ģimenē, bet seksuālo – aprūpes iestādē vai arī ģimenē.

***

UZZIŅAI

Bērnu un jauniešu uzticības tālrunis 116111

8842 gadījumos psiholoģiska palīdzība sniegta bērniem

Bērnu vecums, kuri zvanījuši pa uzticības tālruni:

Līdz 6 gadiem – 274

7–11 gadu – 1181

12–15 gadu – 3015

16–18 gadu – 1392

Vecums nav zināms – 3244

Avots: VBTAI