Dienvidkorejas supergrāvējs My Way vēl pirms filmēšanas sākšanas Jūrkalnē jau ir aplaimojis vietējos lauku cilvēkus ar solīdiem ienākumiem. Pelna gan viesu nami, gan ēdinātāji, gan zemes darbu veicēji, turklāt tas notiek tūrisma klusajā sezonā, kad ienākumi tradicionāli ir nulle.
Ventspils novada mēra vietnieks Māris Dadzis arī ir pelnītāju vidū, jo filmēšanai nolūkots viņam piederošais gruntsgabals. Šeit taps filmas nobeiguma ainas – sabiedroto izcelšanās Normandijā Otrā pasaules kara laikā.
Kaut gan vērienīgo masu skatu filmēšana vēl tikai priekšā, jau pašlaik Jūrkalnes un tuvējo pagastu iedzīvotāji berzē rokas. Ar minimālu piepūli nāk liela nauda. Piemēram, ierakumu rakšanai noalgotie demit cilvēki uz rokas saņem 25 latus dienā, turklāt tas – pilnīgi oficiāli, ar visiem līgumiem un apdrošināšanu. M. Dadzis stāsta, ka darbi piestājušies, – jāsagaida, kamēr zeme atlaižas. Kamēr tapusi pirmā ierakumu līnija, klienti trīs nedēļas bijuši arī tuvējam viesu namam – desmit lietuvieši, kas strādā filmas mākslinieciskajā departamentā un veidoja ierakumos betona sienu imitāciju. Protams, filmas komanda arī ēd, un tas nesezonā ir liels atspaids tuvējam krogam. Protams, sākoties filmēšanai, pieprasījums pēc vietējo iedzīvotāju pakalpojumiem strauji palielināsies. Turklāt ik dienas būs nepieciešami vismaz 250 masu skatu dalībnieki. "Šis ir paraugs, kā piesaistīt svešu naudu bez lieliem ieguldījumiem."
Filmas Latvijas biroja koordinatore Baiba Grāpēna stāsta – iedzīvotāju interese par iespēju piedalīties jau tagad ir ļoti liela, taču vēl jāpaciešas. Kastinga norise tiek jau tiek plānota. Bet pati filmēšana notiks maijā. Līdz tam turpināsies sagatavošanas darbi.
Producenti jau iepriekš ziņoja, ka kopējais filmas budžets ir lielākais Korejas kinematogrāfijas vēsturē – 20 miljoni eiro. Savukārt Latvijā no šīs summas varētu palikt aptuveni divi miljoni eiro. Filmēšana vasarā notiks arī Rīgā, kas pārtaps 1944. gada Berlīnē, un kino ciematiņā Cinevilla, kur tiks filmētas ainas krievu ciematā.
Attiecībā uz Jūrkalni zināmas diskusijas filmēšanas vēriens izraisījis no vides aspekta. Formāli pļavā tiek veikti zemes darbi, kas noris jūras krasta kāpu aizsargjoslā. Taču dabā tā ir savulaik meliorēta aramzeme, turklāt pēc filmēšanas beigām augsnes slāņi to pareizā secībā tiks sabērti atpakaļ, un drīz jau tur virsū augs zāle. Vides institūcijas pēc sākotnējā ietekmes uz vidi novērtējuma šādu plānu akceptējušas.
***
MANS CEĻŠ
Filmas My Way režisors ir Džegjū Kans. Šobrīd populārākais meistars Āzijas tirgū. Filmas ieceri iedvesmojusi patiesa Otrā pasaules kara laikā Normandijā tapusi fotogrāfija, kurā redzams korejiešu kareivis, ietērpts vācu armijas uniformā.
Filma aprakstīs gan Otrā pasaules kara notikumus no Āzijas skatpunkta, gan saspīlētās Korejas un Japānas attiecības. Filmā būs divi galvenie varoņi – korejiešu izcelsmes karavīrs un japāņu karavīrs. Abi vīrieši dodas garā, nogurdinošā ceļojumā, un filmā atklāsies, kā šie cilvēki tiek galā ar savu pagātni un veido nākotni.