Kriminālkomēdijas "Kriminālās ekselences fonds" aktieri Daugaviņu apsūdz par piesavināšanos lielā apmērā

© Publicitātes foto

Prokuratūra tiesai nosūtījusi krimināllietu, kurā apsūdzēts kāda uzņēmuma maksātnespējas administrators par piesavināšanos, kas izdarīta lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisīja smagas sekas, aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā.

Tiesas kalendārā pieejamā informācija liecina, ka lietā apsūdzēts Andris Daugaviņš. Viņš publiski plašāk kļuva zināms atveidojot Harija Kuharjonoka lomu 2018.gadā izdotajā Latvijas kriminālkomēdijā "Kriminālās ekselences fonds".

Apsūdzētais vīrietis bija iecelts par kāda uzņēmuma maksātnespējas procesa administratoru, tas ir, personu, kura saskaņā ar Maksātnespējas likuma nosacījumiem pēc parādnieka maksātnespējas procesa pasludināšanas iegūst parādnieka mantas pārvaldīšanas tiesības un to pārvalda kā krietns un rūpīgs saimnieks.

Apsūdzētais, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, kā arī zinot to, ka administrators ir tiesīgs saņemt atlīdzību par mantas atgūšanu, ja ir veicis kādas piespiedu darbības pret parādnieka debitoriem, un zinot, ka maksātnespējas administrators atlīdzību noteiktā procentu apmērā ir tiesīgs saņemt no atgūtās parādnieka mantas summas, kas paredzēta izmaksai kreditoriem, vispirms sedzot juridiskās personas maksātnespējas procesa izdevumus, izmantoja viņam piešķirtās pilnvaras uzņēmuma maksātnespējas procesā un no uzņēmuma kontā ieskaitītajiem naudas līdzekļiem prettiesiski aprēķināja un izmaksāja sev atlīdzību kopsummā 50 367 eiro apmērā.

Tāpat apsūdzētais, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, uzņēmuma maksātnespējas procesā nepamatoti pieaicināja kā speciālistu kādu citu uzņēmumu, nododot tam paša administratora kompetencē esošu darbību veikšanu un paredzot par to nesamērīgas atlīdzības.

Apsūdzētais no uzņēmuma līdzekļiem nepamatoti apmaksāja šī cita uzņēmuma speciālista rēķinus par juridiskajiem pakalpojumiem un biroja darbības nodrošināšanu.

Turklāt apsūdzētais arī brīvi rīkojās ar uzņēmuma naudas līdzekļiem, proti, aizdeva tos privātpersonai un pārskaitīja uz savu personīgo norēķinu kontu, tādējādi ar savām prettiesiskajām darbībām radīja nesamērīgas un kreditoru kopuma interesēm neatbilstošas maksātnespējas procesa izmaksas.

Ar šīm darbībām apsūdzētais apdraudēja uzņēmuma maksātnespējas procesa norisi, nenodrošināja tā saistību izpildi un kreditoru prasījumu segšanu un nodarīja SIA mantisku zaudējumu 366 416 eiro.

Prokuratūra norādījusi, ka maksātnespējas administratori ir valsts amatpersonas, kurām ir uzticēta īpaša atbildība par parādnieka mantu. Maksātnespējas administratora pilnvaru izmantošana savtīgos nolūkos nav pieļaujama.

Lieta izskatīšanai nodota Rīgas pilsētas tiesai Latgales priekšpilsētā.

LETA jau rakstīja, ka p2019.gadā pašvaldības SIA "Rīgas nami" apelācijas instancē ir uzvarējusi tiesā par Andra Daugaviņa atbrīvošanu no maksātnespējas administratora pienākumu pildīšanas, īstenojot SIA "Zeus" maksātnespējas procesu.

"Šajā lēmumā minēts, ka Rīgas apgabaltiesa pievienojas pirmās instances tiesai, apstiprinot SIA "Rīgas nami" un Maksātnespējas kontroles dienesta sākotnējo viedokli - Andris Daugaviņš savā darbībā veicis virkni pārkāpumu, tostarp nepamatoti sev izmaksājis atlīdzību par arestētās naudas atgūšanu," toreiz norādīja Jansone.

LETA jau ziņoja, ka 2012.gada 11.septembrī tika atstādināta "Rīgas namu" valde - tās priekšsēdētājs Kārlis Kavacs un valdes loceklis Almers Ludviks -, jo uzņēmumā veikti augsta riska finanšu darījumi ar brīvajiem līdzekļiem kopumā 1,71 miljona eiro apmērā. Darījumi notikuši starp "Rīgas namiem" un SIA "Zeus". 2012.gada nogalē tika pasludināts "Zeus" maksātnespējas process, par kura administratoru tika iecelts Daugaviņš.

Vēlāk "Rīgas namu" valde vērsās Maksātnespējas kontroles dienestā ar sūdzību, kurā norādīts, ka tās ieskatā Daugaviņš ir veicis vairākus būtiskus pārkāpumus, kas ir pamats viņa atcelšanai no "Zeus" maksātnespējas procesa administrēšanas.

Dienests administratora darbībā konstatēja pārkāpumus un vērsās tiesā ar pietiekumu par viņa atcelšanu no "Zeus" maksātnespējas procesa. Tomēr Daugaviņš tiesā šo ieceri pārsūdzēja, nepiekrītot pārmetumiem.

Latvijā

Rīgas lidosta pašlaik strādā ierastā režīmā, taču globālo informācijas tehnoloģiju (IT) traucējumu dēļ ir iespējamas izmaiņas lidojumu sarakstā, reisu kavēšanās un atcelšana, tviterī vēsta Rīgas lidosta.

Svarīgākais