Sestdiena, 9.decembris

redeem Sarmīte, Tabita

arrow_right_alt Latvijā

Muitas suns uz robežas pieķer negodprātīgu Molvdovas pilsoni, atklājot, ko viņš nelikumīgi paslēpis automašīnā

© f64.lv, Dāvis Ūlands

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas, veicot kontroles pasākumus uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, novērsušas kāda robežas šķērsotāja mēģinājumu nedeklarējot ievest skaidru naudu 37 286 eiro apmērā, informē VID pārstāvji.

Nedeklarētā skaidrā nauda bija paslēpta transportlīdzeklī, un to palīdzēja atrast muitas darba suns.

Pagājušajā nedēļā, 12.oktobrī, Pāternieku muitas kontroles punktā no Baltkrievijas puses iebrauca transportlīdzeklis, kuru vadīja kāds Moldovas pilsonis. Muitas amatpersonas veica mikroautobusa kontroli, un tajā piedalījās arī kinologs ar skaidras naudas meklēšanai apmācītu darba suni.

Sākot pārbaudi, muitas amatpersona transportlīdzekļa vadītājam jautāja, vai viņš pārvieto deklarējamas preces vai skaidru naudu vairāk nekā 10 000 eiro vērtībā. Personas atbilde bija noliedzoša, tomēr darba suņa reakcija kontroles laikā liecināja par pretējo.

Veicot padziļināto kontroli, muitnieki konstatēja, ka starp mikroautobusa priekšējiem sēdekļiem un zem ledusskapja paslēpts liels daudzums banknošu - ASV dolāri, eiro un Krievijas rubļi. Kontroles rezultātā muitas amatpersonas noskaidroja, ka persona mēģinājusi pāri robežai pārvietot nedeklarētu skaidru naudu 37 286 eiro vērtībā.

Tādējādi VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē sākts kriminālprocess par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts ārējo robežu, ieved Latvijā, nedeklarēšanu. Piektdien, 13.oktobrī, kriminālprocess nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

2023.gada deviņos mēnešos VID Muitas pārvaldes amatpersonas uz valsts robežas konstatējušas 66 skaidras naudas nedeklarēšanas gadījumus, kopējai nedeklarētajai summai pārsniedzot 1,27 miljonus eiro.

Šķērsojot Latvijas valsts robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī Eiropas Savienības ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk. Fiziskajai personai rakstveidā jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecinot ar parakstu un, šķērsojot valsts ārējo robežu, tā jāiesniedz muitas amatpersonai.

Par skaidras naudas nedeklarēšanu ir paredzēta administratīvā atbildība, ja naudas summa, ko ir pienākums deklarēt, nepārsniedz 50 valstī noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu (2023.gadā - 31 000 eiro). Par skaidras naudas deklarēšanas pienākuma neizpildīšanu piemēro naudas sodu līdz 20% apmēram no summas, kuru ir pienākums deklarēt.

Par skaidras naudas nedeklarēšanu lielos apmēros - no 50 noteikto minimālo mēnešalgu kopsummas - ir paredzēta kriminālatbildība. Atbilstoši Krimināllikumam par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts ārējo robežu, ieved Latvijā vai izved no tās, nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Par šādu noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi organizēta grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda samērīgā apmērā tiek izvesta tikai personīgo ceļojuma vajadzību nodrošināšanai vai diplomātisku vajadzību nodrošināšanai. Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes izvest ir aizliegts.