Siliņa: Drošības situācija reģionā mainās un mēs sastopamies ar jauniem izaicinājumiem

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Ciešāka valstu sadarbība ir atslēga, lai pretotos hibrīduzbrukumiem, uzsvēra Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), piedaloties Apvienoto reaģēšanas spēku līderu sanāksmē.

Kā informē premjeres preses sekretārs Aleksis Zoldners, Siliņa norādīja, ka Apvienoto reaģēšanas spēku valstīm ir jāturpina stiprināt savu sadarbību, lai izlēmīgi reaģētu uz jauniem Krievijas un Baltkrievijas hibrīduzbrukumiem, veicinātu reģionālo drošību un atbalstītu Ukrainu līdz tās uzvarai.

Apvienotie reaģēšanas spēki ir reģionālās drošības sadarbības formāts, kas izveidots pēc Lielbritānijas iniciatīvas un apvieno desmit Eiropas ziemeļu valstis - Lielbritāniju, Nīderlandi, Dāniju, Norvēģiju, Islandi, Zviedriju, Somiju, Igauniju, Latviju un Lietuvu.

Siliņa akcentēja, ka drošības situācija reģionā mainās un sastopamies ar jauniem izaicinājumiem. Kā piemērus viņa minēja to, ka notiek vēršanās pret valstu enerģētikas un sakaru kritisko infrastruktūru, migrantu izmantošana, lai mēģinātu destabilizēt situāciju uz Eiropas Savienības ārējām robežām, kā arī centienus savstarpēji šķelt Eiropas valstis un to sabiedrības.

"Apvienotie reaģēšanas spēki pulcē līdzīgi domājošas valstis, kas kopīgi spēj rast atbildes uz šiem izaicinājumiem. Mums jāstiprina sadarbība, lai izlēmīgi pretotos hibrīdapdraudējumiem. Tāpat mēs visi kopā esam apņēmīgi turpināt atbalstu Ukrainai līdz tās uzvarai. Kopīgi jātiecas uz tālāku Krievijas iegrožošanu, jo tieši Krievija joprojām ir lielākais drauds mūsu reģionālajai drošībai un stabilitātei," uzsvēra Ministru prezidente.

Kopīgajā paziņojumā Apvienoto reaģēšanas spēku valstu līderi uzsver, ka stingri nosoda "Hamas" šausminošos uzbrukumus pret Izraēlas tautu un atzīst Izraēlas tiesības sevi aizstāvēt. Tāpat valstu līderi akcentē, ka patlaban Krievija rada vistiešākos draudus eiroatlantiskajai drošībai.

Paziņojumā līderi atzīmē, ka joprojām nelokāmi atbalsta Ukrainu un saglabā apņēmību tai sniegt militāru, politisku, humanitāru, ekonomisku un visa cita veida atbalstu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams. Ukrainas uzsvara ir svarīga Eiropas un visu Apvienoto reaģēšanas spēku valstu drošībai. Valstu līderi arī pauž apņēmību sadarboties, lai stiprinātu kopīgās aizsardzības spējas un novērstu hibrīdapdraudējumus, tajā skaitā draudus kritiskajai enerģētikas un sakaru infrastruktūrai.

Svarīgākais