Politologs komentē, vai karadarbībā Izraēlā varētu iesaistīties arī citas valstis

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Pašlaik nekas neliecina, ka karadarbība Izraēlā varētu kļūt plašāka un tajā varētu iejaukties citas valstis, komentējot palestīniešu islāma teroristu grupējuma "Hamas" un "Islāma džihāds" iebrukumu Izraēlā, vērtē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors Māris Andžāns.

Andžāns uzskata, ka šis nebūs sistēmisks konflikts. Viņaprāt, pašlaik notiekošā karadarbība ir viena no daudzajām lappusēm attiecībās starp Izraēlu, Palestīnu un arābu valstīm.

Andžāns norādīja, ka jau labu laiku Izraēlai ir diplomātiskās attiecības ar Jordāniju un Ēģipti un viņu attiecības ir pragmatiskas. Sīrija pašlaik joprojām ir pārāk vārga, lai iesaistītos konfliktā, bet Irāna, kura iestājas pret Izraēlas valsti, pašlaik neizskatoties gatava iesaistīties konfliktā.

Pēdējo gadu laikā situācija reģionā bija uzlabojusies. Lielu jautājumu rada turpmākās sarunas ar Saūda Arābiju, kura, iespējams, pret dažādiem labumiem no ASV bija gatava atzīt Izraēlas valsti, pauda pasniedzējs.

Eksperts norādīja, ka Krievija konfliktu izmantos savā labā, jo arābu pasaulē Krievijai ir labāki kontakti, tomēr Krievijas ietekmi reģionā nevajagot pārspīlēt.

Jau ziņots, ka kopš palestīniešu islāmistu grupējumu "Hamas" un "Islāma džihāds" iebrukuma sākuma sestdienas rītā, Izraēlā noslepkavoto cilvēku skaits pārsniedzis 900. Starp upuriem absolūtais vairākums ir civilpersonas, un tikai 73 ir karavīri.

Vēl aptuveni 150 cilvēkus kaujinieki ir sagrābuši par ķīlniekiem un aizveduši uz Gazas joslu. Viņu vidū ir gan militārpersonas, gan civilisti, tajā skaitā sievietes, bērni un gados veci cilvēki.

"Hamas" pārstāvis aģentūrai AP apgalvojis, ka kaujinieki joprojām atrodas Izraēlā un ka vēl pirmdienas vakarā esot sagrābti jauni ķīlnieki.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais