Aptauja: kam Latvijas iedzīvotāji pievērš uzmanību, iegādājoties jaunu automašīnu?

© pexels.com

Ja būtu iespēja iegādāties pilnīgi jaunu automašīnu, 47% Latvijas iedzīvotāju vislielāko uzmanību pievērstu tam, lai auto atbilst ģimenes vajadzībām, liecina Citadele Leasing veiktā iedzīvotāju aptauja.

Izvēloties pilnīgi jaunu auto, teju pusei jeb 47% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju svarīgākais būtu transportlīdzekļa atbilstība ģimenes vajadzībām un vēlmēm. Kā svarīgākos kritērijus respondenti atzīmējuši automašīnas izmēru, sēdvietu skaitu un atbilstību ikdienā izmantotajiem autoceļiem.

Degvielas patēriņa efektivitāte un transportlīdzekļa veids ir otrs visbiežāk minētais kritērijs jauna auto izvēlē, taču iedzīvotāji to min teju trīs reizes retāk jeb 16% gadījumu.

Degvielas patēriņa efektivitāti kā sev svarīgu argumentu sievietes izceļ gandrīz divas reizes biežāk nekā vīrieši, un dati rāda, ka šis aspekts ir būtiskāks arī tiem iedzīvotājiem, kas dzīvo Latgalē. Tikmēr automašīnas virsbūves tips (sedans, universāls, hečbeks utml.) kā svarīgs faktors vairāk pieminēts no vīriešu puses.

"Aptaujas rezultāti precīzi atspoguļojas arī realitātē. Likumsakarīgi, ka cilvēki vispirms domā par savām un ģimenes vajadzībām un meklē ērtu, savam dzīvesveidam pielāgotu transportlīdzekli. Līdzīgi kā citās valstīs, arī pie mums SUV automašīnas turpina iekarot arvien lielāku tirgus daļu jauno automašīnu pārdošanā. Redzam tendenci, ka benzīna automobiļu īpatsvars turpina saglabāt augstāko pozīciju tirgū, kas daļēji skaidrojams ar to, ka hibrīdautomašīnas pamatā tiek pārdotas ar benzīna dzinējiem," komentē Ģirts Glāzers, Citadele Leasing valdes priekšsēdētājs.

9% respondentu ir svarīgi, lai automašīna būtu aprīkota ar uzlabotām drošības funkcijām, piemēram, bremžu pretbloķēšanas sistēmu, aklās zonas un joslu uzraugu utt. Vēl 5% vērā ņemtu garantijas ilgumu un pēcpārdošanas servisa iespējas. Auto tālākpārdošanas vērtība ir būtiska 3% aptaujāto.

"Neskatoties uz to, ka pēdējo divu gadu laikā elektroauto nozare piedzīvo strauju izaugsmi, un šā gada pirmajos 9 mēnešos 8,2% no reģistrētajiem jaunajiem auto ir elektroauto, tikai 2% aptaujas dalībnieku kā svarīgāko aspektu min to, lai auto būtu videi draudzīgs," norāda Citadele Leasing pārstāvis.

Latvijā

2025. gada pirmajos sešos mēnešos DDoS1 (pakalpojumu atteices) uzbrukumu skaits ir sarucis par 73%, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn – to skaits sarucis no 848 gadījumiem 2024. gada pirmajā pusgadā līdz 225 šogad, vēsta tehnoloģiju un inovāciju uzņēmums Tet. Lielākais 2025. gadā fiksētais uzbrukums sasniedza 300 Gbps. Vienlaicīgi aug kompromitētu ierīču skaits no Latvijas, kas tiek izmantotas kiberuzbrukumiem citām valstīm.

Svarīgākais